ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Откриват командния център на НАТО у нас

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:03 мин.
У нас

Щабът на НАТО в София ще бъде открит днес в 11 часа.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Щабът на НАТО в София ще бъде открит днес в 11 часа. На церемонията ще присъства и президентът и върховен главнокомандващ Росен Плевнелиев. Основната задача на Координационния център на НАТО в София ще е да съгласува военните учения, които се провеждат на наша територия. Освен в България, центрове ще бъдат открити още в Естония, Литва, Латвия, Полша и Румъния. Този в литовската столица Вилнюс ще бъде открит от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Тези центрове не са военни бази и в тях няма да има военна техника. В малките щабове ще работят около 40 военни - половината от партньорите от НАТО, другата половина - от съответната държава. Целта им е да помагат в случай, когато се наложи бързо дислоциране на съюзнически войски в източната част на организацията. Създаването им беше договорено още през септември 2014 година в отговор на влошената сигурност по границите на алианса. Заради обтегнатите отношения с Русия Литва е една от държавите, които особено много искат гаранции от НАТО за безопасността си. Според външния министър на Литва отварянето на центъра е ясен знак, че НАТО приема отговорността си много сериозно. Министър Линас Линкевичус смята, че като част от алианса Литва има нужда от повече гаранции за сигурността си:
Nato1Линас Линкевичус, министър на външните работи на Литва: "Тези гаранции са много скромни. Щаб от 40 души е много малък в сравнение с който и да е щаб, но въпреки това създаването му е много важно заради обмена на разузнавателна информация, за планиране, за дислоциране на сили за бързо реагиране".
С разкриването на центровете НАТО иска да обезпечи източния си фланг, след като напрежението нарасна заради анексирането от Русия на Крим. След началото на кризата алиансът увеличи броя на военните учения и изпрати в района военни кораби и самолети. НАТО увеличи и числеността на силите за бързо реагиране, които ще се състоят от до 40 000 души. Част от тях са с възможност за придвижване и начало на операция в рамките на 48 часа.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?