65-ти сме по медали в Рио

Близо 11 хиляди спортисти станаха част от Олимпиадата в Рио. Раздадени бяха 306 комплекта медали. От тях българските представители спечелиха 3 отличия.

от Диана Тодорова
21:15, 22.08.2016
Чете се за: 00:51 мин.
У нас

От 206 държави 87 успяха да завоюват медал, а със спечелените три отличия страната ни заема 65-то място в класирането по медали.

В Рио спортистите ни взеха едно отличие повече отколкото на миналата олимпиада в Лондон. През 2012 не печелим златен медал за първи път от игрите в Хелзинки през 52 година и сега отново сме без олимпийски шампион.

Най-много златни медали, 10, България има от игрите в Сеул през 88-ма - тогава спортистите ни печелят общо 35 медала. Рекордът ни за най-голям брой медали е от 80-та година в Москва - тогава печелим 41 отличия, от които 8 са златни. Заради бойкота на игрите обаче тогава не се състезават 66 от поканените за участие държави.

Най-успешният ни олимпийски спорт е борбата. В него имаме поне по един медал от всяка олимпиада от 56-та година насам. Общо борците ни са завоювали 69 медала от олимпиади. По брой олимпийски медали следва вдигането на тежести - 36 отличия, но в този спорт България нямаше представители в Рио след пословичните скандали с щангистите ни. В тройката на най-успешните ни олимпийски спортове попада и леката атлетика с 19 медала.

След представянето ни на игрите в Рио, България има общо 217 олимпийски отличия.