ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

бнт протест

Бум на измами от брокери, работещи в сивия сектор

БНТ2-София от БНТ2-София Владимир Христовски
Всичко от автора
A+ A-
8447
Чете се за: 01:19 мин.
У нас

Бум на измами от лица, представящи се за брокери на големи и реномирани компании за имоти и фалшиви обяви за продажба и наем на жилища. За това алармират от Националното сдружение за недвижими имоти. Кои са най-често срещаните измами и как да се предпазим от тях, вижте в репортажа.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Никога не избирайте жилище за покупка или под наем по най-ниската цена, съветват брокери от браншовата организация. Оказва се, това е най-честия подход, с който мошенниците си служат, за да привлекат клиенти.

      Добромир Ганев, зам.-председател на Управителния съвет на Национално сдружение недвижими имоти
      "Водят ви на имот, който нямат намерение да отдават. Искат ви депозит, за да спрат този имот от предлагане. Ако пък не получите документ, съвсем ставате уязвими."

      Обикновено комисионната, с която доверчивите клиенти изгарят, е в размер на 50% от наема или 3% от стойността на закупеното жилище. А когато в схемата се включи и мним хазяин, новодомците губят един наем, който се плаща при влизане в апартамента, и депозит, който се връща след напускането на жилището.

      Друг сериозен проблем са фалшивите обяви, в които се пускат едни и същи снимки на различни имоти. Чрез тях мнимите брокери събират информация за хората, които търсят жилища.

      Ирена Перфанова, председател на Националното сдружение недвижими имоти
      "Един много характерен белег за тези обяви и специално за фирмите, чиято практика е такава да пускат основно фалшиви обяви да бъде записано отдолу само за частни лица. Всяка една такава обява има единствено и само за цел удовлетворяване интересите на посредника, а не удовлетворяване интересите на клиента.

      В първия произволен сайт попадаме точно на обява, както ни казаха от Национално сдружение недвижими имоти. В края пише, че този имот се предлага само на частни лица.

      Честа практика на някои малки брокерски фирми е да сменят имената си, за да не могат да бъдат хванати. Между тях има и такива, които работят в сивия сектор или въобще не съществуват. За да се сведе до минимум злоупотребата, от бранша настояват да се създаде закон, който да регулира брокерската дейност.

      Добромир Ганев, зам.-председател на Управителния съвет на Национално сдружение недвижими имоти
      "Ще бъде създаден регистър, в който всеки един брокер, който е получил вписването, ще може да го видите. Тези измами няма да се случват, тъй като ще има абсолютен контрол и наказания в последствие."

      В този регистър ще влизат хора, които имат доказана компетентност. А дотогава от организацията съветват потребителите да се информират на кого се доверяват чрез справки в Агенцията по вписвания, да изискват сключване на договор с брокерската фирма и след това с бъдещия си хазяин, за да си спестят бъдещи проблеми.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?