И във вторник дъждовното време ще се задържи над страната. Освен временното захлаждане - в Южна България се очакват превалявания в следобедните часове. С дъждовете като че ли свикнахме, но онова което ни притеснява са гръмотевичните бури. Защо явлението е опасно и какви мерки трябва да вземем, когато започне да гърми?
Електрически заряд и небе, нажежено за секунди до 20 000 градуса. Ето защо гръмотевичната буря съвсем не е безобидна. Освен страха от тътена заради разширяването на въздуха, типично лятното явление, може да причини материални щети и дори опасност за човешкия живот.
Мартин Славчев, синоптик в НИИМ-БАН: "На това изображение се вижда развитието на купестодъждовна облачност в Източна България. Тя обикновено е свързана с кракткотрайни интензивни валежи, гръмотевични бури. Не са изключени и градушки".
Обикновено сутрин имаме слънце и синьо небе. След това за много кратко време, както казват хората, се затъмнява и изведнъж започва интензивен валеж.
;
В дъжда възниква и мълнията, а причината първо да виждаме светкавица и след това да чуваме гръм, е различната скорост на звука и светлината. Например, ако гръмотевицата закъснее с 3 секунди, това означава, че мълнията е паднала на приблизително 1 километър разстояние. Едновременното проблясване и гръм означават, че мълнията е била съвсем наблизо. Ако пък бурята предстои, за да се предпазите от нея, най-добре е да намерите подслон.
Ако сте навън по време на гръмотевична буря, в никакъв случай не трябва да се криете под дърво. Тези, които са вкъщи, трябва да изключат електоруредите и да не стоят близо до прозореца.
Мартин Славчев, синоптик в НИИМ-БАН: "Много важно е да има мълниезащита и гръмоотводи. А много хора пренебрегват това нещо".
Гръмотевиците продължават и утре, а след това отново ни очакват слънчеви дни.