Мария Александрова - майка на Цветомир: Нямаше никакъв шанс за оцеляване. Операцията, която му направиха казаха един процент, молете се, но и да се молиме, и Господ не помага.
Пребит до смърт с ритници. С нарочни силни удари в слепоочието и тила. Без шанс да оцелее. Цветомир, художникът, завинаги остава на 31. Мария,майката на Цветомир, днес моли за правосъдие.
Мария Александрова - майка на Цветомир: България стават много убийства, които остават безнаказани. Ако е до условни присъди, какво излиза, защо има въобще съд? Защо има съд? Няма смисъл да има съд.
Двама са обвинени за смъртта на Цветомир преди 4 години. Той е на палатка на Камен бряг по време на технофестивал. Двете момичета с него си тръгват и той остава сам. Всичко, което се случва след това е по свидетелските показания на момчетата, обвинени в убийството му и тяхната компания. Според тях, Цветомир бил видимо пиян, в неадекватно състояние. Говорел си сам. Метнал празна пластмасова бутилка към тяхната палатка. Тръгвал, клатушкайки се, към компанията от 10 човека. Дразнел ги.
Мария Александрова - майка на Цветомир: Какво е станало, това е нещо, което не можем да разберем.
;
Според заключението на съда в нито един момент 50-килограмовото момче не е представлявало реална опасност за групата...Нещо повече - алкохолната му проба била 0.28, изпил е не повече от 100 милилитра твърд алкохол. В кръвта му са открити пренебрежимо ниски следи от марихуана. По-късно ще се окаже, че разследващите са пропуснали да вземат алкохолни проби от заподозрените, проби от обувките им, от дрехите им, от ръцете им.
Мария Александрова - майка на Цветомир: Към три часа е започнал побоя и са го били три пъти.
Раздразнените младежи "понатупали" неадекватния Цветомир, за да го вкарат в палатката, разказва един от свидетелите. Две момичета отишли да доведат полиция. Докато чакат полицаите, Цветомир излязъл от палатката и хвърлил във въздуха парчета хляб. Тогава подсъдимият Ивайло се втурва към него, хваща го през кръстта и силно го блъска в земята. Нанася удари с ръце в главата и тялото на Цветомир. Другият подсъдим Васил, обут с гуменки, започнал да го рита в корема. И двамата, пише в решението на съда, продължават с ритници в главата и тялото - като си сменяли местата, за да им е по-удобно. Цветомир се извивал се под ударите, но после притихнал. „Поступали го, понаритали го, но с жал, защото били повече“.
Мария Александрова - майка на Цветомир: Винаги си мисля как ли е казвал "Мамо, мамо", когато го е боляло. Какво е станало? Нямало е кой да му помогне.
;
След побоя, компанията бързо забравя за Цветомир. На метри от пребитото момче, биячите му вече танцуват. Така ги намира полицията - танцуващи под тентата. Един от полицаите опитва да събуди Цветомир, той говори несвързано и сочи момчетата. Те обясняват, че са се справили с проблема. Пред съда от компанията ще кажат, че полицаите си тръгнали с думите - "Връзвайте го, бийте го, само не го хвърляйте от скалите". Минути след това Цветомир става и тръгва към сцените. Там изпада в кома. Умира дни по-късно без да излезе от нея.
Мария Александрова - майка на Цветомир: Това е побой по най, аз нямам думи, така бият само социопатите.
Медицинските експертизи са категорични – пряка причина за смъртта е нанесеният с ритници побой. Ударите в жизненоважни зони са умишлени и нанесени със значителна сила.
Мария Александрова - майка на Цветомир: Вечерта тези момчета не са били задържани. Кой стои зад тях? Кой стои зад тези момчета? От самото начало е корумпирано всичко. Извиняваме се много, но в тази държава, докато я има тази корупция, тя е като екзема. Навсякъде е.
10 месеца са нужни на Добричката прокуратура, за да повдигне обвинения за смъртта на Цветомир - и го прави по член 124 - причиняване на смърт по непредпазливост. Едва тогава на извършителите е издадена забрана да напускат страната. Единият вече е прекарал последните 6 месеца в Дания. На делото в Добричкия съд прокурорът иска малко над минималното наказание - не повече от 4 години ефективно. Съдът им дава три, но условно. Заради чистото съдебно минало. Следващата инстанция потвърждава искането на прокуратурата - убийците на Цветомир няма да лежат в затвора.
Мария - майка на Цветомир: Възможно ли е в една държава при убийство, възможно ли е при този побой, това е, аз не знам какви хора го правят.
Станке Петков - втори баща на Цветомир: Не може във Варненския съд, в същия съд, да осъдят човек, който е откраднал джиесем за 45 лева и 15 лева да му дадат 4 години, а при тези неща, тези неща, условна присъда. Това е ..абсурд. Абсурдна държава.
Мария - майка на Цветомир: Това е недопустимо, докога правосъдната система ще си затваря очите, не може да убиват децата ни по този начин. това са социопати, психопати и не се прави абсолютно нищо, за да предотвратят поне за малко. нещата. Или се избягали зад граница или са пуснати на свобода.
;
Присъдата зависи от повдигнатото обвинение. Наказателният кодекс прави ясно разграничение между причиняване на смърт по непредпазливост и убийство с евентуален умисъл. Непредпазливост е когато не допускаш, че след като удариш някой, той може да умре – например ако падне след това и си удари главата в камък или има скрито заболяване. Възможно ли е да риташ някого силно и многократно в слепоочието и тила и да не допускаш вероятността той да умре?
Огнян Велев - доктор по право, експерт по наказателно право в Института за държавата и правото при БАН: Голям брой удари в областта на главата на жертвата и то с голяма сила, с голям интензитет, трудно ми е да си представя как съдът би приел хипотезата за престъпление по член 124.
- Тоест като риташ някого силно в главата всъщност имаш умисъл?
Ще бъде преценен броя на ударите, ще бъде преценен интензитета на ударите ще бъде преценена областта на тялото, в което са нанесени ударите, но трудно ми е да си представя как бихме могли да говорим за умишлено причинена телесна повреда, вследствие на която е настъпила смърт по непредпазливост при много на брой удари с ръце и крака в областта на главата на пострадалия.
;
Защо въпреки категоричните данни от медицинските експертизи прокуратурата повдига обвинение по непредпазливост? Изпратихме запитване, но обяснение не получихме. Попитахме и Върховната прокуратура има ли тенденция да се увеличава броя на издадените условни присъди по този член. Отговор нямаше. Публична тайна е, че затворите са препълнени и издръжката на затворниците струва твърде скъпо на държавата. И когато съдът има основание, прибягва до условното осъждане.
Огнян Велев - доктор по право, експерт по наказателно право в Института за държавата и правото при БАН: Неговата е цел е да бъдат избегнати така наречени перверзни ефекти на наказанието. може би звучи цинично по някакъв начин, но не е точно така - избираме между по-малко лошото, не избираме между добро и лошо.
Мария - майка на Цветомир: За да ги има тези условни присъди значи корупцията. Навсякъде се говори за тази корупция. Навсякъде. Тя е плъпнала така. Не бих ги дала парите никога. казвам го съвсем сериозно. Не бих ги дала никога. Искам правдата да тържествува. Искам убийците на нашите деца да бъдат в затворите, а не навън на свобода.
Мария, майката на Цветомир се моли за правосъдие. Може ли Мария да повярва на съдебната система? Система, която в очите й работи хаотично и по неясни правила, люшка се от една крайност в друга. Под натиска на улицата се променят обвинителни актове. Седем прокурори са изпратени да разследват битова свада. Защо във Враца, но не и в Добрич? Може ли законът да се прилага по различен начин, според медийния интерес? Може ли Мария да вярва на системата, когато дори осъдените ефективно не влизат в затвора, а пращат поздрави от чужбина?
Може ли Мария да вярва, когато синът й е убит с ритници, а наказанието е условно, на думи?
Мария - майка на Цветомир: Каквото решат магистратите, затова са им червените тоги - да казват истината и само истината ..в полза на убийците.
Това ли ни е правосъдната система? ..
Когато не вярваш в системата, системата рухва.