Почти половината от площите с пшеница във великотърновско са пострадали след обилните валежи. Зърнопроизводителите, които не успяха да приберат реколтата преди пороите, в момента жънат покълнало жито.
Въпреки че жътвата във великотърновска област подрани с 20 дни, много земеделски стопани не успяха да приберат цялата реколта преди обилните дъждове.
Андрей Андреев - агроном: Времето много зле повлия, самият дъжд който се изсипа, зърното покълна на самия клас и това води съответно да слабо качество на самата пшеница.
Румен Тодоранов - зърнопрозводител: Досега в моята практика съм имал два или три случая на покълнала пшеница... Била е в рамките на 2 или 3 процента, тази година на места стига и до 50 процента покълнала пшеница!.
Земеделските стопани очакват много ниски добиви и покачване на цената на качественото зърно.
Румен Тодоранов - зърнопрозводител: Според мен цената на добрата пшеница ще се повиши, а на тази ще се намали.
Все още е рано да се каже обаче дали това ще се отрази на цената на хляба, тъй като според зърнопроизводителите, тя зависи най-вече от промяна в цените на горивата. По думите им повишението в цената на зърното няма да повлияе толкова, колкото очаквания ръст на природния газ и на тока.
Проверяват сигнал за хранително натравяне на деца по време на футболен турнир в Пампорово
Протестиращи в Габрово настояха за повече сигурност и справедливост след побоя от 19 юни
Ниски изкупни цени и високи разходи: Черешопроизводители в Кюстендил с труден сезон
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата на АМ "Тракия" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите