Утре е последния ден на Софийския фестивал на науката и последна възможност най-вече за учителите да научат - как могат да пренесат голямата наука в класната стая. Фестивалът предлага игри и забавления за деца, свързани с образованието. Някои идеи как може да се преобрази класната стая - от Мария Чернева.
Уроците в клас могат да се превърнат в истинско научно приключение. При добро желание, разбира се. Да вкараш цял планетариум в училище е само въпрос на няколко картонени модула, компютър и проектор. И как пък не чухме някой отвътре да вика - Тишина, моля!
Класната стая може да се превърне и в работилница за роботи и програмисти. Това дори е по-лесно. Нужни са само няколко от тези джаджи.
Ангел Георгиев - преподавател в Академия за програмисти: Това е един малък компютър, който децата могат да програмират и да направят страшно много и най-различни неща с него.
БНТ: Чакайте сега това е някаква си платчица - не може да е компютър това
Ангел Георгиев - преподавател в Академия за програмисти: Това, да, може да е малка платка, обаче има всички неща, които са необходими, за да може да бъде един компютър.
Така наречения компютър е разработен във Великобритания, струва около 19 паунда, но се раздава във всички училища безплатно, като част от образователната програма от 1-ви до 4-ти клас. Много успешен проект, в който малките с лекота се учат на програмиране, за да бъдат по-успешни в средата в която се развиват.
Ангел Георгиев: Това, което могат да направят с него, е да го свържат с компютър и единия компютър с другия компютър вече може да се програмира така, че тази платка да управлява различни устройства - може, има дисплейче, може да рисува на него. Може да се възпроизвеждат звуци, може да управляват колички може да се управлява такава ръка като тази тук.
Могат дори да си направят пиано с портокали. Въпреки че тези звучат като клавесин.
Ангел Георгиев: Всеки от порторалите го гледаме като проводник и посредством пак програмиране, ние казваме на всеки портокал кой точно тон от пианото е
БНТ: А пък навремето си играехме с портокали с часовников механизъм
Ангел Георгиев: Да така е.
А досадните уроци могат да останат далеч в миналото. Софийският фестивал на науката е нагледно доказателство за това.