Природозащитници протестираха пред Народното събрание против законопроекта на ГЕРБ и Обединените патриоти, който предвижда да се удължи с три години срокът за строителство по Черноморието. Приемането му би позволило на частни собственици на земи с променено предназначение по крайбрежието да започнат до 2020 година изграждане на обекти .
This is a modal window.
Според сега действащия закон крайният срок да го направят изтича след седмица - на 23 май. Законопроектът ще бъде гласуван от депутатите в четвъртък. Протестиращите настояха управляващите да го оттеглят, за да опазят все още незастроените територии, и поискаха оставката на министъра на околната среда и водите Нено Димов. Самият Димов по-рано днес коментира, че истинското решение на проблема със застрояването на Черноморието е приемането на териториални устройствени планове, които да кажат кой, къде и колко може да строи.
Нено Димов, министър на околната среда и водите: "За мен най-сериозният проблем е, че е крайно време да бъдат приети плановете - устройствените териториални планове по Черноморието, защото те ще кажат, минавайки през всички процедури, включително и обществено обсъждане, те ще кажат кои райони могат да бъдат застроявани, кои не. Тоест това е основното решение на проблема."
Николай Нанков, министър на регионалното развитие и благоустройството: "Факт е, че единствено общите устройствени планове по Черноморското крайбрежие трябва да бъдат разработени там, където не са, само в Бяла не е възложено, останалите са в процес на изработване и на приемане. Тоест една от стъпките за планово, за предвидимо застрояване там, където, разбира се, е допустимо - е бързото приемане на общи устройствени планове. ОУП е именно баланс между отделните видове интерес. Не само екологичния, икономическия, социални - а балансът между трите вида интерес. Така че колкото по-бързо ги приемем, толкова по-сигурна защита относно - аз не казвам, че трябва да се строи, напротив трябва да се строи планово, трябва да се строи в зоните, в които това е допустимо и позволено, това се очертава с ОУП-ове, с бъдещите подробни устройствени планове, а не хаотично, както е досега."