В началото на втория месец от войната, Русия обяви край на първата фаза от офанзивата в Украйна. От руското военно министерство съобщиха, че се съсредоточават върху "освобождаването" на Донбас. Край Киев, украинските сили засилват контраатаките. Освен украинската столица и днес горещите точки на военна карта остават Чернигов, Мариупол, Суми и Харков.
Буча, на 25 километра от Киев. Преди там живеели около 30 000 души. Сега жените и децата се крият в мазета, а мъжете охраняват града.
Според британското разузнаване, украинските сили успешно са си върнали няколко селища източно от Киев.
Има оцелели след бомбардировката на театъра в Мариупол
Ожесточената обсада на Мариупол обаче не се разхлабва. Днес градът осъмна с новината, че 300 души са загинали при атаката срещу театъра миналата сряда. Предполага се, че сградата е била убежище за 1300 души. ООН съобщава, че в града има масови гробове.
Получаваме все повече информация за масови гробове там. Например, за един масов гроб, за който успяхме да получим сателитна информация, предполагаме, че в него има около 200 тела, каза Матилда Богнер, Мониторинг на правата на човека в Украйна към ООН.
3000 души са напуснали Мариупол през последното денонощие
През нощта в мишена на Русия се превърна и най-голямото военно петролно хранилище в Украйна, което се намира край Киев. Москва твърди, че при обстрела е използвала крилати ракети.
Русия продължава атаките и срещу Харков. Руски ракети днес са поразили болница. Съобщава се за най-малко четири жертви.
Кои градове в Украйна са потенциални мишени на нови руски атаки
След месец на оцеляване между живота и смъртта, погребенията вече са постоянна част от ежедневието на украинците. За един месец войната е отнела живота на 121 деца, показват данните на ООН.
За същия период над 4 милиона и 300 хиляди деца са напуснали домовете си. Няма статистика колко са загубили родител и са останали сираци.
Празни бебешки колички в центъра на Лвов: По една за всяко загинало дете във войната