Европейската космическа агенция изстрелва към Международната космическа станция атомни часовници, за да измери там времето с много висока точност и да провери Теорията на относителността, предаде АФП.
Атомен часовник е вид часовник, който измерва времето, използвайки явления от атомната физика и по-точно - резонансните честоти на поглъщане на електромагнитно излъчване от атомите.
Благодарение на тази мисия учените ще могат да „измерят влиянието на отдалечеността от земната повърхност върху хода на времето“, казва Дидие Масоне, ръководител на проекта „Фарао“ от Френския национален център за космически изследвания.
От Общата теория на относителността на Алберт Айнщайн знаем, че времето не е еднакво навсякъде. То може да се забави в близост до масивен обект или почти да спре на ръба на черна дупка.
Спътниковите системи за позициониране трябва да определят точното си местоположение. Обикаляйки на орбита от 20 000 км, техните атомни часовници са с 40 микросекунди по-бързи от тези на Земята.
Целта е да се подобри измерването на „гравитационно отместване“ с два децимала, за да се постигне точност от „една милионна“, обясни Масоне.