ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Близо месец след влизането на талибаните: Икономическа нестабилност в Афганистан

Чете се за: 02:02 мин.
По света
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Близо месец след влизането на талибаните в Кабул, икономическият живот в афганистанската столица остава нестабилен. Безработицата е висока, а много хора не са получавали заплати втори месец.

      След резкия скок цените в Афганистан се стабилизираха, а на петрола дори започнаха да спадат. Въпреки това безработицата остава висока, а животът за много афганистанци е труден. Хората се надяват, че временното правителство, обявено от талибаните, ще се съсредоточи върху икономическото развитие на страната.

      "Отворих магазина преди шест години. Идването на талибаните промени много неща за бизнеса. Сега продажбите ми са наполовина заради промяната във властта. Друга причина е, че хората не получават заплати, защото много офиси затвориха", заяви Абдула, собственик на магазин.

      ООН: Нивото на бедност в Афганистан може да стигне 97% през 2022 г.

      Гражданите са притеснени, че афганистанската икономика е твърде крехка и се надяват на международна подкрепа.

      "Някои хора не са взимали заплати два, даже три месеца. Тревожа се за икономиката, но се надявам правителството да помогне на хората или Обединените нации да ни предоставят подкрепа. Искаме две неща от правителството - сигурност и работа. Сигурността в момента е налице, но искаме работни места. Една от причините хората да бягат е, че няма много възможности за работа тук", допълни Мохамед Ясин, жител на Кабул.

      Според данни на Световната банка безработицата в Афганистан държи нива над 11 процента през последното десетилетие, а повече от 47 на сто от населението на страната живее под прага на бедността.

      Свързани статии:

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?