НОВИНИ

Екокатастрофа заплашва Атанасовското езеро

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
17:18, 02.07.2021
Чете се за: 03:12 мин.
Още
Слушай новината

Природозащитници алармират за предстояща екокатастрофа в Атанасовското езеро край Бургас. Там строят главен път, чийто отводнителни канали ще водят до езерото.

Новостроящият се Северен обход на Бургас се намира само на метри от Атанасовското езеро. Проектът предвижда дъждовната вода от пътя да се влива във водния басейн, известен с високата си соленост.

Усладняването на езерото е фатално за голяма част от обитателите, които живеят при такива супер солени условия. Например при последното наводнение, когато се усладни цялото езеро, популацията на Кавказкото попче, която обикновено е около милион численост, тотално изчезна. Нямаше нито едно Кавказко попче, така че последствията са сериозни. Изчезват видове, които са пряко свързани със солените води, обяснява Радостина Ценова, екозащитник.

С усладняването на водата и изчезването на някои обитатели се променя цялата екосистема, твърдят още природозащитниците. Атанасовското езеро е хабитат на много видове птици, които могат да останат без храна.

В България Атанасовското езеро е единственото, заедно с Поморийското, където гнездят някои видове птици, свързани със свръхсолените води като Съблеклюн, Морският дъждосвирец и др. Те ще изчезнат. Така че ще има минимум два отрицателни ефекта. От една страна самото Атанасовско езеро като екосистема ще бъде силно увредено, да не кажа непоправимо, и, второ, ще изчезнат видове, за които България е поела ангажимент към международни организации и Европейския съюз, казва д-р Петър Янков от Българското дружество за защита на птиците.

Природозащитници сигнализират още, че помпената станция край Солниците е в окаяно състояние и има опасност Атанасовското езеро да се наводни.

Езерото е единственото място у нас, от където се добива сол. Ако водата му продължава да се усладнява, суровината ще изчезне.

Може би е въпрос на година. Ще дам за пример Поморийското езеро, в което тази година не се добива сол, защото в резултат на строителството на новия обход на Поморие повърхностните води са заустени директно в Поморийско езеро. И в резултат на това солеността е по-ниска от Черно море и е икономически неизгодно извършването на солодобивна дейност, казва Диян Томов, главен технолог на "Черноморски солници"-Бургас.

Природозащитници твърдят, че преди старта на обхода на Бургас, екоинспекцията е отказала да направи доклад за въздействие на околната среда.

От РИОСВ обясниха, че ще проверят случая.

Репортер: Давид Сукнаров

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Сираков: Левски ще завърши сезона, не мога да нарека Диксън измамник
Сираков: Левски ще завърши сезона, не мога да нарека Диксън измамник
Подписка в три пазарджишки села заради често спиране на тока
Подписка в три пазарджишки села заради често спиране на тока