НОВИНИ

Енергийният министър: При проблем с газовите доставки имаме ресурс да компенсираме с ток

Вера Стоянова
от Вера Стоянова
18:31, 23.01.2022
Чете се за: 03:55 мин.
У нас
Снимка:
Слушай новината

Има риск за газовите доставки за България и ние не можем да си заравяме главата в пясъка, но какво ще се случи не е под наш контрол. Това заяви в "Говори сега" министърът на енергетиката Александър Николов.

Той призова към много внимателно управление на газохранилището в Чирен и на ресурсите, с които разполагаме. Към момента България няма проблем с доставките от "Газпром".

Премиерът Петков: Има риск за газовите доставки, ако конфликтът с Украйна излезе извън контрол

По думите му, при негативно стечение на обстоятелствата, секторът "Отопление" може да бъде компенсиран с електроенергия до някаква степен.

"Системата разполага с ресурса да издържи. За радост, пиковите седмици и месеци на електроенергия могат да бъдат покрити от текущите мощности в системата. Все пак това е екстремен сценарий, до който се надявам да не стигаме, но все пак е възможен", коментира Николов.

Удобен момент за падане на мораториума върху цените на тока, парното и водата, би настъпил тогава, когато КЕВР спре да валидира решения, а започне да прави проверки и да се превърне в общественополезен орган, заяви още енергийният министър.

На първо четене: Намалява се броят на членовете на КЕВР

Той цитира данни, според които през 2021 г. токът за бита в Европа е поскъпнал средно с около 30%, а в България с 5,5%.

"Когато цените в България се повишават с 5,5% за крайните потребители и това изглежда близо с границата на непоносимост, е отговорът на това дали изживяваме енергийна криза или криза на покупателната способност. Тоест, в момента проблемът в България не е толкова с наличните мощности или със зависимостта от един конкретен ресурс - за наша радост. Проблемът е, грубо казано, от това, че сме бедни. А това, че сме бедни, е функция от много неща", коментира Николов.

По повод скъпия ток за небитовите абонати и фактът, че някои общини спират уличното си осветление, за да пестят, Николов коментира, че държавата се е намесила доколкото може краткосрочно. В по-дългосрочен трябва да се мисли как да се управляват по-добре общините и дружествата и да се направят механизми за по-дългосрочни договори с доставчиците на ток, изтъкна енергийният министър.

Режим на уличното осветление в община Смолян заради поскъпването на тока

Според него държавата е положила усилия компенсациите за бизнеса да са навреме, така че да не се вдигат крайните цени за потребителите.

В "Говори сега" енергийният министър упрекна "Булгаргаз", че не изпълнява добре функцията си на обществен доставчик. По думите му на фона на съществуващите инструменти, управлението на дружеството и ценовите предложения към КЕВР е можело да са значително по-общественополезни.

Той постави под съмнение изнесените данни от "Булгаргаз", според които дружеството е прехвърлило всичките си ползи в размер на стотици милиони левове към българската индустрия.

Светослав Делчев, "Булгаргаз": Атаките към нас са преднамерени

Александър Николов уточни и че никога не е ставало въпрос за приватизация на "Булгаргаз“.

Целия разговор вижте във видеото.

Гледайте повече теми от "Говори сега"

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Иво Христов: Надявам се Радев да остане верен на принципите, които заяви
Иво Христов: Надявам се Радев да остане верен на принципите, които заяви
Асен Василев: Проектът за Бюджет 2022 е социален, с грижа за хората
Асен Василев: Проектът за Бюджет 2022 е социален, с грижа за хората