ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Интерес към новата програма на МОН в подкрепа на работещите студенти

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 02:57 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Студентите, които се обучават в специалностите "Инженерство", "Електротехника", "Материалознание", "Медицинска сестра" и "Акушерка", могат да кандидатстват по новата програма на образователното министерство. Чрез нея държавата ще поема таксите за обучение на младежите, които стажуват и работят докато учат.

      В Русе студенти вече проявиха интерес към новата програма. 44-ма студенти от Русенския университет възнамеряват да сключат договори за стаж с фирми и медицински заведения и да останат на работа и след като завършат.

      "По този начин за търсени специалности, за които липсват кадри, държавата се грижи да се получи някакъв интерес от страна на студентите", заяви акад. Христо Белоев ректор на РУ "Ангел Кънчев".

      Русенска компания, която се занимава с различен вид транспорт, производство и търговия с масла и биодизел, е сред фирмите, които си партнират с Русенския университет и осигуряват стаж на студентите , а след това и работа.

      Бесарабският българин от Украйна Виктор Димов, който завършва магистратура, е бил стажант два месеца и вече е получил предложение за трудов договор.

      "Много улесни за мене всичките ми проблеми, защото фирмата предлага много добри условия за мен. Мисля, че години още 5 - 10 ще съм тук да работя", казва Виктор Димов - студент в РУ "Ангел Кънчев".

      Виктор ще работи по специалността си в отдел „Автотранспорт", но компанията има нужда и от други кадри, затова участва и в новата програма на образователното министерство.

      "Ние сме заявили нужда от студенти, които в момента учат специалност "Електроника". Търсим много различни специалисти, най-вече инженери за новия ни локомотивен и вагонен завод, например, ще ни трябват технолози и конструктори", казва Мартина Георгиева директор "Човешки ресурси".

      Освен че ще бъдат спокойни за бъдещата си професионална реализация, студентите ще спестят и много разходи за образованието си.

      "Между 600 - 700 лв. на година ще спестят, но тук е по-важно друго гарантиране на работни места тук в региона", акад. Христо Белоев ректор на РУ "Ангел Кънчев".

      По програмата на просветното министерство са обявени общо 96 специалности в цялата страна за 975 студенти, които ще имат възможност да сключат договори със 154 фирми.

      Репортаж: Венета Николова/Владимир Савчев

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?