ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Избори 2 в 1: пред какви предизвикателства е изправен вотът?

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 02:40 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Месец преди изборите - кандидатпрезидентските двойки са 24, а партиите, които за трети път тази година ще се борят за доверието на избирателите, са изправени пред тежката задача да мобилизират хората и да съставят редовен кабинет след вота на 14 ноември.

      Румяна Дечева от обществения съвет на ЦИК коментира в студиото на "Говори сега" подробности около организирането на вота 2 в 1. По думите ѝ един месец е достатъчен да се обясни на гражданите как да работят с машината.

      "Основният проблем е, че не всички избиратели имат пълно разбиране между двата вида вот - каква е разликата в мандата на президента и какво правят партиите с 240-те народни представители", обясни Дечева

      Политиката изключително много ни вълнува, но не обръщаме внимание на дребните детайли. За Румяна Дечева проблемите основно са в нашата информираност. Трябва да имаме отговорност за това какъв глас подаваме, допълни тя.

      Един от основните проблеми с организацията на вота е човешкият фактор, каза още Румяна Дечева. Комисиите са предлагани от политически партии - те постоянно сменят хората си до последния момент. Друг проблем е липсата на желаещи за участие в комисиите на определени места.

      "Чисто психологически - колко можем да изискваме от хора, които са работили още от събота сутринта и след вота започват да броят разписки и гласове? Възможно е някъде да има манипулации, но масово наблюдаваме преуморени и не добре обучени хора".

      По думите ѝ имаме фундаментален проблем с електронното управление, а всичко произтича от закона, който ЦИК така или иначе трябва да приложи. В Изборния кодекс не е изрично регламентирано какво се случва, когато някой подаде документите си с електронен подпис, което оставя място за интерпретации.

      "Неразбираемо е как тези хора, които за трети път избираме, допускат в законите да има такова разминаване, което дава възможност и едната, и другата ситуация да бъдат правно защитими", коментира Дечева.

      Вижте целия разговор във видеото

      Гледайте още теми от "Говори сега"

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?