НОВИНИ

Лекари в София спасиха бременна жена, получила исхемичен инсулт

Цанка Николова
от Цанка Николова
21:06, 17.11.2021
Чете се за: 02:30 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка:
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Една история с щастлив край - лекари от столичната болница "Света Анна" спасиха 34-годишна бременна жена в 5-ия месец с исхемичен инсулт.

      Медиците успяват да извадят тромб от артерията, снабдяваща лявата половина от мозъка на жената. Седмица по-късно и тя, и бебето са добре.

      Вечерта на 10 срещу 11 ноември бременната жена приспива първото си дете. Тогава съпругът ѝ забелязва, че губи говор и получава изкривяване на лицето. Прави неуспешен опит за раздвижване на едната ѝ ръка и вика Бърза помощ. Приемат я в спешното отделение на Окръжна болница.

      "Веднага е извикан дежурният акушер-гинеколог, който констатира доброто състояние на плода и лиса на отклонения от страна на бременността", обясни д-р Красимира Жекова, началник на родилното отделение в УМБАЛ "Св. Анна".

      "Бременната жена е пречка за доста от изследванията. Решенията, които трябва да се вземат, трябва да се съобразят с бременността и най-важното - лекарствата. В повечето случаи методите на лечение не могат да се провеждат при бременна жена", каза доц. д-р Росен Калпачки, началник на клиниката по нервни болести в УМБАЛ "Св. Анна".

      Екипът предприема най-модерното лечение за инсулт - ендоваскуларно лечение. За лекарите в болницата това е рутинна операция, но за първи път го прилагат и при бременна жена.

      "Беше изключително напрегнато, защото човек никога не знае какво ще се случи", обясни д-р Нурфет Алиоски, началник на клиниката по ендоваскуларна неврохирургия в УМБАЛ "Св. Анна".

      "Имаше, разбира се, огромен риск по време на манипулацията да стане нещо с плода, тъй като той в 5-и месец, не е още жизнеспособен", каза доц. д-р Росен Калпачки.

      Д-р Нурфет Алиоски обясни, че отговорността лежи върху двамата души над операционната маса.

      "Първо трябваше да облечем самата жена в оловни престилки, за да предпазим плода, защото работим в среда с рентгенови лъчи и това е основният риск за плода", заяви той.

      Свали приложението BNТ News
      google play badge
      Свали приложението BNТ News
      app store badge
      Топ 24
      Най-четени
      Рилски спортист отпадна от турнира за Купата на ФИБА
      Рилски спортист отпадна от турнира за Купата на ФИБА
      Шампионът Левски не допусна изненада в Шумен
      Шампионът Левски не допусна изненада в Шумен