Макс Верстапен най-бърз в първия спринт за сезона във Формула 1

Гран При на Китай, пети кръг за сезон 2024 във Формула 1, продължава в 10:00 часа българско време с втората квалификация.

макс верстапен бърз първия спринт сезона формула
08:35, 20.04.2024
Чете се за: 04:15 мин.

Макс Верстапен спечели първия спринт за сезона във Формула 1, след като триуфмира в късата надпревара в Китай, въпреки колебливото начало, което световният шампион направо.

Нидерландецът стартира добре и зае третото място в началните етапи, зад Люис Хамилтън и Фернандо Алонсо, които поведоха след грешката на тръгналия от полпозишъна Ландо Норис. В опита си да остане начело пилотът на Макларън прекали с агресията при преминаването на първите два завоя и излезе извън трасето, губейки общо шест позиции.

Впоследствие Норис нямаше нужната скорост да се пребори с пилотите пред себе си и трябваше да се задоволи с шестото място на финала. А пред него Верстапен бе притиснат от Карлос Сайнц в борбата за третата позиция в началните етапи, тъй като имаш проблем с настройките на хибридната си система.

След бърза корекция обаче световният шампион влезе в ритъм и бързо догони пилотите пред себе си, след което не срещна особени затруднения в атаките си срещу тях. Първо той изпревари Алонсо още преди спирането за завой №14 в края на обратната права в седмия тур. Обиколка по-късно Хамилтън допусна неточност в същия този завой, която позволи на Верстапен да влезе в DRS зоната на британеца.
Нидерландецът нямаше нужда от втора покана и още в първия си шанс да поведе той стори това, отново в спирането за обратния завой в края на дългата права. След като излезе начело Верстапен наложи типичното си високо темпо и бе недостижим за своите съперници, печелейки с аванс от 13.0 секунди пред Хамилтън.

Трети финишира Серхио Перес, който бе част от една страхотна битка, в която участие взеха още Алонсо, Сайнц и Шарл Леклер. Четиримата караха в група дълго време преди в 16-та от 19 обиколки Сайнц да атакува своя сънародник Алонсо на изхода от шестия завой. Двамата караха гума до гума в следващите два завоя и изглеждаше, че пилотът на Ферари ще вземе третото място.

Алонсо обаче пробва оптимистична атака в спирането за деветия завой, при която се стигна до контакт между него и Сайнц. Той позволи на Перес да излезе на третата позиция, а Сайнц бе изпреварен и от съотборника си Леклер, за да финишира пети. Алонсо пък трябваше да влезе в бокса заради спукана гума и впоследствие отпадна.

Шести финишира Норис пред Оскар Пиастри и Джордж Ръсел, които оформиха зоната на точките. Ръсел бе единственият пилот, който заложи на меките гуми днес и прогресира с три позиции спрямо 11-то си място на старта. В подножието на точките днес остана местният любимец Гуаню Джоу, който финишира на 6.2 зад Ръсел.

С победата си днес Верстапен добави още две точки към своя аванс на върха на генералното класиране във Формула 1, в което той вече води с 15 пункта пред съотборника си Перес. Тройката в подреждането допълва Леклер, който изостава с 21 точки от световния шампион.

Гран При на Китай продължава в 10:00 часа българско време с втората квалификация.

Церемонията по откриване на Летните олимпийски игри в Париж (ВИДЕО)
02:00, 27.07.2024 (обновена)
10661
Чете се за: 05:10 мин.
Тодор Янчев: Чакаме още нови футболисти
23:48, 26.07.2024
Станислав Генчев: Направихме много по-добър мач, отколкото срещу Локомотив София
Чете се за: 01:00 мин.
България загуби от Черна гора на старта на еврошампионата по баскетбол за юноши до 18 г.
Чете се за: 00:37 мин.
България и Турция ще определят шампиона на Балканиадата по волейбол за девойки под 16 г.
20:43, 26.07.2024
Протести в Грузия срещу закона за "чуждестранните агенти"