Макс Верстапен най-бърз в първия спринт за сезона във Формула 1

Гран При на Китай, пети кръг за сезон 2024 във Формула 1, продължава в 10:00 часа българско време с втората квалификация.

макс верстапен бърз първия спринт сезона формула
08:35, 20.04.2024
Чете се за: 04:15 мин.

Макс Верстапен спечели първия спринт за сезона във Формула 1, след като триуфмира в късата надпревара в Китай, въпреки колебливото начало, което световният шампион направо.

Нидерландецът стартира добре и зае третото място в началните етапи, зад Люис Хамилтън и Фернандо Алонсо, които поведоха след грешката на тръгналия от полпозишъна Ландо Норис. В опита си да остане начело пилотът на Макларън прекали с агресията при преминаването на първите два завоя и излезе извън трасето, губейки общо шест позиции.

Впоследствие Норис нямаше нужната скорост да се пребори с пилотите пред себе си и трябваше да се задоволи с шестото място на финала. А пред него Верстапен бе притиснат от Карлос Сайнц в борбата за третата позиция в началните етапи, тъй като имаш проблем с настройките на хибридната си система.

След бърза корекция обаче световният шампион влезе в ритъм и бързо догони пилотите пред себе си, след което не срещна особени затруднения в атаките си срещу тях. Първо той изпревари Алонсо още преди спирането за завой №14 в края на обратната права в седмия тур. Обиколка по-късно Хамилтън допусна неточност в същия този завой, която позволи на Верстапен да влезе в DRS зоната на британеца.
Нидерландецът нямаше нужда от втора покана и още в първия си шанс да поведе той стори това, отново в спирането за обратния завой в края на дългата права. След като излезе начело Верстапен наложи типичното си високо темпо и бе недостижим за своите съперници, печелейки с аванс от 13.0 секунди пред Хамилтън.

Трети финишира Серхио Перес, който бе част от една страхотна битка, в която участие взеха още Алонсо, Сайнц и Шарл Леклер. Четиримата караха в група дълго време преди в 16-та от 19 обиколки Сайнц да атакува своя сънародник Алонсо на изхода от шестия завой. Двамата караха гума до гума в следващите два завоя и изглеждаше, че пилотът на Ферари ще вземе третото място.

Алонсо обаче пробва оптимистична атака в спирането за деветия завой, при която се стигна до контакт между него и Сайнц. Той позволи на Перес да излезе на третата позиция, а Сайнц бе изпреварен и от съотборника си Леклер, за да финишира пети. Алонсо пък трябваше да влезе в бокса заради спукана гума и впоследствие отпадна.

Шести финишира Норис пред Оскар Пиастри и Джордж Ръсел, които оформиха зоната на точките. Ръсел бе единственият пилот, който заложи на меките гуми днес и прогресира с три позиции спрямо 11-то си място на старта. В подножието на точките днес остана местният любимец Гуаню Джоу, който финишира на 6.2 зад Ръсел.

С победата си днес Верстапен добави още две точки към своя аванс на върха на генералното класиране във Формула 1, в което той вече води с 15 пункта пред съотборника си Перес. Тройката в подреждането допълва Леклер, който изостава с 21 точки от световния шампион.

Гран При на Китай продължава в 10:00 часа българско време с втората квалификация.

Шиникова отпадна на четвъртфиналите на турнира в Хамамет
14:18, 03.05.2024
Чете се за: 01:12 мин.
Калейн временно е на втора позиция в квалификацията на Европейската купа, Николова е трета
Чете се за: 02:07 мин.
Гледайте финалите на европейското първенство по спортна гимнастика за жени НА ЖИВО по БНТ 3
12:25, 03.05.2024
Чете се за: 00:50 мин.
Спортни новини 03.05.2024 г., 12:20 ч.
12:20, 03.05.2024
Альоша Илиев стана носител на пояса "Васил и Георги Илиеви" в 28-о издание на едноименния турнир по класическа борба
11:45, 03.05.2024
Чете се за: 01:02 мин.
БНТ 3 ще излъчи олимпийската квалификация по борба в Истанбул от 9 до 12 май
11:20, 03.05.2024
Чете се за: 01:47 мин.
Калейн поведе в квалификациите на Европейската купа по художествена гимнастика в Баку, Николова е втора до момента
10:46, 03.05.2024
ВК Нефтохимик привлече Добромир Димитров
10:36, 03.05.2024
Чете се за: 00:35 мин.
Арина Сабаленка срещу Ига Швьонтек в повторение на миналогодишния финал в Мадрид
10:10, 03.05.2024
Чете се за: 00:57 мин.