Нови 4000 дръвчета пуснаха корени в Новата гора на София край Негован. До момента са засадени близо 12 000 фиданки дъб, а крайната цел е да станат 86 000. Инициативата за залесяване на крайградските райони и създаване на зелен пояс около София е една от мерките на Столичната община за справяне със замърсяването на въздуха.
Едно от зелените сърца на София се разраства с всеки следващ уикенд на пролетта.
Криси: Така има много хубава природа и тя донася повече кислород. Tака има повече чист въздух.
Бонка: Ако съм жива и дочакам да видя тази гора, значи ще бъде удоволствие за мен и ще знам, че аз съм посадила поне 15-20 дръвчета. Това е животът - въздухът. Въздухът на хората да дишат спокойно.
Даниела Райчева, кмет на район "Нови Искър": Когато човек посади дърво, той пуска корени. На нашата територия ние реализираме много такива инициативи, не само в Негован, в целия район - пролет и есен засаждаме много дървета. С колегите често си говорим и казваме: След години когато го виждаме това дърво пораснало, трябва да се чувстваме изключително горди и щастливи, затова че ние сме дали своя принос в това да живеем в един по-чист и по-зелен район.
И днес, както и миналите уикенди в кампанията се включиха десетки от района, служители в общината и в големи компании, както и доброволци.
Нели Ангелова, директор "Комуникации" в голяма компания от хранително-вкусовата промишленост: Обикновено ние всички в живота си имаме план Б за ситуациите, обаче планета Б няма. Така че бъдещето на планетата мисля, че е важно за всеки един от нас, за всички деца, които днес са тук. Трябва да оставим нещо полезно на децата си, на поколението след нас.
А личният пример е особено важен, защото хората обикновено следват действията, а не просто думите, напомни екоминистърът, който същи засади няколко дръвчета днес.
Борислав Сандов, министър на околната среда и водите: Новите цели на ЕС, свързани с възстановяване на природни местообитания всъщност са именно опит, в който онова, което човечеството е отнело от природата, поне частично да възстанови и от това печелим всички, със сигурност. Има нужда от нови стотици хиляди дървета в района на София. Милиони нови дървета в цялата ни страна. Гората пречиства въздуха, съхранява въглероден диоксид и отнема от емисиите, които ние с човешката дейност, индустриалната дейност отделяме и задържа този въглероден диоксид вътре в корите в корените, в почвата под тези дървета.
Новата гора на София е и част от целите на България за 100 милиона нови дървета до 2030 година, допълни Сандов.