НОВИНИ

Новото нормално: Предстоят ли все повече наводнения в Европа?

През последните няколко месеца Старият континент преживя няколко сериозни катаклизми

Джанан Дурал
от Джанан Дурал
20:32, 25.09.2024
Чете се за: 04:17 мин.
По света
Снимка:
Слушай новината

Наводненията в Европа това лято ни показаха как ще изглежда климатът на континента в бъдеще. Тревожни са данните от ново проучване - климатичните промени са увеличи двойно вероятността от появата на все повече валежи, които да предизвикват унищожителни наводнения. През изминалите няколко месеца Европа преживя няколко сериозни катаклизми. Най-тежко пострадаха от наводнения централните райони на континента.

През май, проливни дъждове проливни дъждове отнеха живота на двама души и наложиха евакуация в някои райони на Германия. Стихията засегна също части от Швейцария и Италия. Няколко седмици по-късно, през юни, порои предизвикаха наводнения и свлачища във Франция и Германия. Лошото време тогава отне живота на двама души. Кулминацията на наводненията настъпи с бурята "Борис", която се формира в средата на септември. Връхлетя Италия, Австрия, Унгария, Полша, Чехия и Румъния. Нанесе щети за милиарди евро и отне живота на 24 души.

Реки от кал, отнесени къщи, срутени мостове, изтръгнати дървета. Гледка, която все по-често виждаме на Стария континент. Европа попадна в окото на бурята - в изминалите месеци - буквално и то няколко пъти.
Според доклад на международна група климатолози от World Weather Attribution, в четирите дни, в които бурята "Борис" бушува в централната част на континента, са измерени най-обилните валежи, откакто се води статистика. А, ако климатичните изменения не спрат - това ще бъде новото нормално. Очаква се проливните валежи да станат 2 пъти по-вероятни и 7% по-силни.

Надя Блоемендал, климатолог: "Интензивните валежи ни показват, че стихиите ще стават все по-"мокри" и ще носят със себе си все по-обилни количества валежи. Причината е, че топлият въздух може да задържа повече влага и колкото повече се затопля атмосферата, толкова по-обилно ще вали."

В момента Европа е най-бързо затоплящият се континент - изминалите 5 години са били средно с 2,3 градуса по-топли от втората половина на 19-и век. Така освен рекордни жеги, европейците все по-често са изправени пред горски пожари и наводнения.

Марк Олефс, климатолог: "Цяла Централна Европа - както моретата, така и земните маси, са се затоплили с 2-3 градуса, в сравнение с времето преди Индустриалната епоха. Всичко това е в резултат на човешката дейност, парниковите газове и продължаващата употреба на изкопаеми въглища. В резултат не само топлите и влажни Средиземноморски циклони, но и студените въздушни маси вече са се затоплили и абсорбират 7% повече изпарения."

И ако преди мощни бури с тежки опустошения са се случвали веднъж на 100 до 300 години, сега те са възможни на всеки 80. Последните най-смъртоносни наводнения в Европа са през 1997 и 2002 година. Сега бедствията от бурята Борис обхванаха много по-голяма площ, но щетите и жертвите бяха значително по-малки. Причината - метеорологичните прогнози стават все по-точни и по-дългосрочни и държавите вече могат да се подготвят предварително - много преди стихията да ги връхлети.

снимки: БГНЕС, БТА

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Валентин Илиев: С това поведение няма как да продължаваме по този начин
Валентин Илиев: С това поведение няма как да продължаваме по този начин
Parliament adopted at second reading amendments to the law on support for farmers
Parliament adopted at second reading amendments to the law on support for farmers