Най-много секции извън страната ни са разкрити в съседна Турция - рекордните 166, 51-а от тях са само в Истанбул и региона. Всички изборни секции в мегаполиса и в Бурса, където живеят много български граждани, бяха запечатани и са готови за деня на вота. Това стана, след като членове на секционни комисии от политическата квота не се явиха днес.
След цял ден проблеми, свързани с липсата на членове на секционни избирателни комисии от политическата квота, в крайна сметка секциите бяха подготвени за гласуването утре. Как обаче ще отворят рано сутринта, предстои да се решава тази нощ след указания от ЦИК.
В Турция, където има рекорден брой секции и подадени заявления за гласуване, е много трудно да се каже колко хора ще го направят. Според местните изселнически организации заради влошаващата се икономическа обстановка тук все повече хора с българско гражданство, живеещи тук, гледат към България.
Прогнозите колко хора ще гласуват в Турция са противоречиви.
"Аз очаквам още повече - над 100 000 гласа, защото хората заради икономическа криза вече имат по-голям интерес към българския политика", каза Исмаил Шахин, редактор във в. "Миллиет".
Влошаващата се икономическа ситуация в Турция кара все повече хора с българско гражданство да се интересуват от политическия живот у нас.
"Инфлацията в Турция е много жестока. За една година 100 на 200 стана. Затуй хората гледат да си изкарат паспортите, личните карти, за да могат да отидат в европейските държави, да си търсят хляба там", казва Наджие Топал от Истанбул.
В квартал "Авджълар", компактно населен с хора с българско гражданство, ще има с една секция повече в сравнение с вота от миналата година.
"Всъщност жителите свикнаха с машините, това не е за първи път и ние показахме им как ще се гласува и няма някакъв проблем. Там ще има бюлетини и ще отидат по-възрастните", казва Хюлия Алтън от Истанбул.
След поредните парламентарни избори, обаче, според експерти, в Турция, се е натрупала умора у избирателите.
"В Бурса бяха подадени преди 25 000 гласа, от тези 23 000 бяха валидни. Участието беше около 35%. Предполагам, че ще са под 20 000 гласа на тези избори. Заради поредните парламентарни избори на избирателите им вече писна", заяви проф. д-р Юксел Йозкан, депутат в Меджлиса.
И в Бурса, и в Истанбул през целия ден имаха проблем при затварянето на секциите заради липсващи членове на комисии от партийната квота.
"Политическата квота. Писали са едни имена, не можем да се свържем с тях по телефона. Хората, с които се свързваме, нямат представа, че са членове на секция и викат: "Аз съм в България. Не мога да дойда". Това, както и на други избори, считам като лек саботаж на изборите", заяви д-р Танер Чавуш, член на изселническата организация "Балгьоч" - Бурса.
По-големият брой секции в Турция ще улеснят гласуването. Както и решението на ЦИК за декларациите на български език.
"Декларацията се приема от СИК-овете, без значение къде е попълнена и къде е подписана. Ясно е правилото. Би трябвало да се спазва от всички членове на СИК-ове", заяви Васил Вълчев, генерален консул на Република България в Истанбул.
Именно декларациите предизвикваха напрежение в деня на гласуване на повечето избори в Турция досега.
Вижте повече в прякото включване на Александър Марков и Владимир Богдански
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube: https://go.bnt.bg/youtube