НОВИНИ

Отпада идеята общинските и държавните училища сами да купуват тестове за COVID-19 за по-големите ученици

Елиана Димитрова
от Елиана Димитрова
20:07, 19.11.2021
Чете се за: 03:32 мин.
Още
Снимка: БГНЕС
Слушай новината

Отпада идеята общинските и държавните училища сами да купуват тестове, за да се върнат в клас и по-големите ученици. Това каза днес служебният министър на образованието Николай Денков във Фейсбук рубриката на Министерския съвет "Властта говори! Открито".

В момента тестове в складовете няма, каза министърът. След като се появят, в рамките на 24 часа ще бъдат разпределени в училищата. Обмисля се и друг вид тестове за гимназистите.

Министър Денков призна, че идеята общинските и държавните училища да плащат тестовете не е била добра. Тя изтекла твърде рано в публичното пространство, не била обсъдена и породила разнопосочни менения. След негативите било, че при централизираните търгове тестовете излизали много по-евтино, отколкото ако ги купи училището.

"Второто - ще се появи един имуществен ценз, скрит, заради това, че в някои училища ще могат да осигурят родителите, в други - не. И трето, не по-малко важно, нашите социални партньори синдикатите, директорите, също възразиха срещу такъв нееднакъв подход към училищата. Така че тази идея отпадна, в момента изобщо не се обсъжда", заяви Николай Денков.

Очаква се обаче заповедта за частните училища - те ще могат да закупуват тестове за големите ученици. В момента тестове в склада по обществените поръчки няма, каза още министър Денков. Досега са пристигнали 851 000 теста от общо около 3 млн.

"Проблемът е, че в България в момента няма достатъчно тестове от този тип, който родителите предпочитат. Като дойдат тестовете в рамките на 24 часа те са разпределени по училищата, има тестове за 1-ви - 4-ти клас до края на следващата седмица, средства има до Коледната ваканция за 1-ви - 4-ти клас, проблемът е кога ще получим тестове за по-големите деца", каза Денков.

Проблемът не е в средствата, а в липсата на точно такива щадящи тестове на пазара, каза министърът. Дори се обсъжда идеята за друг тип тестове за учениците в гимназиалния етап.

"Да се вземе проба от носа, но самите ученици си вземат и то от началото, без да се бърка навътре в ноздрата, и това е тест, който може да се прави самостоятелно, в клас, така че търсим вариант да върнем и големите", допълни Денков.

За съжаление, в България родителите са настроени селективно към тестовете, каза още министърът. На въпроса защо се прави тестването, след като децата с положителни тестове са много малко, Денков отговори, че причината за това е изолацията, в която те бяха през последните седмици. На многобройните въпроси министърът отново отговори, че учениците ще се върнат изцяло в училище, когато заболеваемостта падне под 250 заболели на 100 000 души. Това вече се е случило в Кърджали.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
ЦСКА беше санкциониран с 20 хиляди евро
ЦСКА беше санкциониран с 20 хиляди евро
Малкият бизнес разполага с още 2 месеца да си избере доставчик на ток
Малкият бизнес разполага с още 2 месеца да си избере доставчик на ток