НОВИНИ

Рязко поскъпване на селскостопанските торове заради скока на природния газ

bnt avatar logo
от БНТ
20:42, 20.03.2022
Чете се за: 03:32 мин.
У нас
Слушай новината

По-високите цени на природния газ доведоха до рязко поскъпване на селскостопанските торове. Причината е, че синьото гориво е базова суровина в производството им.

Шефът на "Булгаргаз": След 30 юни ще можем да доставяме азерски газ на пълен капацитет

Според земеделските производители поскъпването на торовете с близо 500 процента може да доведе до сериозна криза в бранша. Стопаните ще са принудени да ограничат ползването им, което ще доведе до по-ниски добиви, а оттам и до недостиг и по-високи цени на зърнените култури, плодовете и зеленчуците.

Поскъпването на природния газ неминуемо води и до повишаване на цената на селскостопанските торове.

"В момента ние предлагаме торове като амониев нитрат, троен суперфосфат, калиеви торове, които са с около 300, даже някои с около 400 процента увеличение спрямо миналата година по това време", заяви Станимир Родев, търговец на торове.

Скъпите торове ще принудят някои земеделски производители в Пловдивско да ограничат ползването им. Други обаче казват, че без тях има риск за реколтата. Те ще включат разходите в крайната цена на плодовете и зеленчуците.

"Нещата отиват нагоре много жестоко. При пиперите се получава на един декар пипер - разходите за тор, препарати, гориво и труд отиват с 959 лева отгоре, около 3500 разходи, дори да добиете 3.5 тона той ще ви струва 1 лев по себестойност", допълни Данчо Кощилаков от Асоциация "Български пипер".

У нас фирмите за производство на торове са две – в Девня и в Димитровград. Високите цени на синьото гориво няма да се отразят на производството в Девня, тъй като от 4 години компанията ползва амоняк като суровина. Годишно заводът произвежда един милион тона торове, тоест два пъти повече от нуждите на страната ни.

"Торове има, осигурили сме достатъчно за пролетната кампания, ограничили сме експорта. През последните седмици търсенето е огромно, има опашки от камиони, но ние имаме достатъчно стока", добави Красимир Бербенков, изпълнителен директор на фирма "Агрополихим" - Девня.

Макар и не толкова драстично, цената на амоняка също се е повишила, тъй като 30 на сто от суровината се произвежда в Русия и Украйна. Заради войната износът на амоняк е спрян, а доставките се пренасочват от Китай, Малайзия и Катар.

"Торовете са се повишили между 400 и 500 процента, от 4 до 5 пъти. Газът се е повишил 7 пъти, амонякът беше около 220 долара на тон, в момента е 1500", каза още Красимир Бербенков, изпълнителен директор на фирма "Агрополихим" - Девня.

Заради високите цени на торовете и горивата, селскостопанските производители у нас настояват държавата да помисли за продоволствения суверенитет на страната и да компенсира хората от бранша.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Машиностроителни фирми в Русе пред фалит заради недостиг на стомана
Машиностроителни фирми в Русе пред фалит заради недостиг на стомана
КНСБ прогнозира 15% инфлация към декември, настояват за увеличение на минималната заплата от 1 юли
КНСБ прогнозира 15% инфлация към декември, настояват за увеличение на минималната заплата от 1 юли