НОВИНИ

Тревожна тенденция - бракониери ловят таралежи заради месото им

Йоана Миланова
от Йоана Миланова
19:25, 30.08.2022 (обновена)
5603
Чете се за: 03:40 мин.
У нас
Снимка:
Слушай новината

Тревожна тенденция - ловът на таралежи е едно от новите хобита на бракониерите. Това показват наблюдения на ловци и публикации в социалните мрежи.

Клип, свален от ТикТок, е споделен в природозащитна група във Фейсбук. Показва две момчета, които се хвалят с изпечен таралеж. Оказва се, че от защитеното животно се интересуват не само тийнейджъри, но и бракониери. В ловни групи в социалните мрежи открито се публикуват обяви за търсене на кучета, обучени за лов на таралежи.

От коментарите се разбира, че цената на едно такова куче достига 1500 лв. Като доказателства за техните умения се публикуват и клипове. Авторите на обявите не посочват точно за какво им трябват тези животни.

От Ловно-рибарско дружество "Сокол 1911" в Благоевград научили за тази тенденция от специализирани издания.

"Tам е загатнато за тези таралежи и някакви кучета, че ги обучават, но какво е това нещо, просто за първи път чувам. Аз съм чувал някъде, че има някои видове таралежи, които ги ядат, ама как и какво представлява", казва Иван Василев – ловец и председател на Ловно-рибарското дружество "Сокол 1911".

Вече има хванати ловци на таралежи - в Хасковско бяха установени петима мъже, у които полицаи открили 12 таралежа. Мъжете признали, че ги ловят, за да се хранят с тях. Експертите припомнят - таралежите са полезни за природата животни, но са вредни за човешкия организъм и в никакъв случай не трябва да се ядат. Освен това са защитен вид.

"Освен, че тъй като те са защитен вид и е напълно забранено тяхното улавяне или безпокоене, те са и преносители на всякакви паразити, включително вътрешни и външни паразити, което е опасно за човешкото здраве", обясни Натали Харалампиева - еколог в Зоологическа градина - София.

Когато подтискаме един биологичен вид, независимо дали той е ценен за човека или не, ние се намесваме в цялата екосистема, пояснява и Христина Филипова от Екологичния научно-образователен център в Зоологическа градина - София.

"В една екосистема всички видове са свързани. Таралежите се изхранват с насекоми, дребни влечуги, земноводни, когато тяхната популация бива подтискана, всъщност това води до бум в популацията на техните жертви. Т.е., можем да очакваме повече змии, включително отровни", добавя Филипова.

От Министерството на околната среда и водите припомниха пред "По света и у нас", че таралежът е вид с най-строга защита, като за него са забранени действия като улавяне, убиване, преследване, дори обезпокояване и превозване. Санкциите за физически лица могат да достигнат до 5000 лв., а за юридическите - до 10 000 лв.

От министерството призовават хората, които имат сигнали за нарушители, да не се колебаят и да сигнализират.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube: https://go.bnt.bg/youtube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Зам.-министърът на електронното управление: Гарантираме сигурността на машините за гласуване
Зам.-министърът на електронното управление: Гарантираме сигурността на машините за гласуване
Патрик Стош спечели третия етап на 69-ата Колоездачна обиколка на България
Патрик Стош спечели третия етап на 69-ата Колоездачна обиколка на България