В Подбалкана е ред за ваксинация и дезинфекция, но и там не върви гладко организацията. Има обаче поет ангажимент за решението на друг проблем - осигуряването на училищен транспорт от наводнените села до карловските училища. Проблем, който показахме вчера, когато се оказа, че транспортни фирми отказват на бедстващите хора с аргумента, че не им е рентабилно. Днес вече от образователното министерство обещаха превоз да има.
За да спрат евентуална зараза – екипите спират пред всяка порта.
Макар че не спират да чистят вече 12-и ден, изглежда така сякаш работата тепърва предстои. Има за седмици напред. И именно заради това в селата, където разчистването продължава – има и пунктове за ваксинация срещу тетанус.
"В момента, в който има перфорация на кожата - от пирон, от ламарина, от каквото и да е, вече има опасност и трябва в кратък срок да си направи ваксина", каза Зденка Неновова, медицинска сестра.
Възможност за такава ваксина беше планирано да има в трите най-засегнати села - Каравелово, Богдан и Слатина.
Но ваксинацията в Богдан започна и спря. Защото здравната служба беше заключена и медицинската сестра трябваше да ваксинира на полеви условия.
"Аз не съм виновна, че съм на улицата. Прибрани са ампулите в хладилник. На столчето обслужвам хората, които желаят. Това ми е работното место... Като на война сме", коментира сестрата.
Минути по-късно кметът закри този импровизиран пункт.
"Тези ваксини не са спешни. Който има желание – го запишете. Които имат желание – ще отидем по домовете", каза Емил Кабаиванов, кмет на гр. Карлово.
А в домовете след като институциите минаха, за да преброят щетите, хората правят суровата равносметка.
"Всичко при нас е тотално разрушено. Обещаха някъде половин минимална работна заплата. Аз само с бензин собствен, ето бензини, помпи, работи – 1000 лв. съм дал от нас си.
А същинските им разходи тепърва предстоят.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube: https://go.bnt.bg/youtube