Месец след първата заявка за готвени мерки срещу инфлацията, пакетът стана ясен тази седмица - не се стигна до въвеждането на необлагаем минимум, въпреки че повечето коалиционни партньори го искаха, но пък сериозно се вдига минималната пенсия и се подпомагат по-бедните възрастни хора. Въвеждат се и данъчни промени с доста спорен ефект. Пакетът претърпя не малко критики - че ще акумулира повече инфлация, че ще генерира по-високи цени и че не бива да се дават пари на калпак. Може ли тези 2 милиарда лева анткризисен пакет да увеличат инфлацията в края на годината до 20%, както прогнозират бивши финансови министри и икономисти? С коментар по темата в "Бизнес.БГ" гостува главният икономист на "УниКредит Булбанк" Кристофор Павлов.
Целта на този пакет е не да намали инфлацията. Инфлацията в момента идва от две посоки - пандемията и войната в Украйна. Ясно е, че правителството няма контрол върху тях, обясни икономистът.
Нивото на доходите в България е по-ниско и при глобален натиск общото ниво на инфлация е по-голямо. Ние сме много близо и до войната в Украйна и натискът върху ценовите равнища при нас ще се усеща много по-ясно, смята той.
Аз мисля, че стагфлацията в голяма степен е факт, заяви Павлов.
Смятаме, че през тази година икономическият растеж ще е около 2% в контекст на много висока средногодишна инфлация - 13%, прогнозира икономистът.
Каква е прогнозата за лихвите по кредити и депозити - вижте целия разговор във видеото.
Гледайте повече от "Бизнес.БГ"