НОВИНИ

Защо България не е готова за членство в еврозоната?

Цветелина Катанска
от Цветелина Катанска
18:19, 26.06.2024
Чете се за: 05:25 мин.
У нас
Снимка:
Слушай новината

България не изпълнява един от основните критерии за влизане в еврозоната - нивото на инфлацията. В момента средногодишно тя е 5,1%, като през 2022 година е била 13 на сто, а миналата - 8,6%. Намалението се оказва недостатъчно, а референтната стойност в момента е 3,3%.

Страната ни ще може да изпълни и този критерии до края на годината, показват разчетите както на служебното правителство, така и на европейската централна банка. Тогава страната ни ще поиска и извънреден конвергетен доклад.

Служебното правителство, както и Европейската централна банка очакват България да е изпълнила последния критерий до края на тази година. Тогава страната ни ще поиска извънредни доклади, за да се види, че отговаряме на изискванията. Заради необходимото технологично време това означава приемане на еврото най-рано на 1 януари 2026 година.

В интервю за БТА обаче управителят на БНБ допуска и възможност за приемане на единната европейска валута догодина само при условие че има стабилно проевропейско правителство с широка подкрепа. припомням че днес виждаме поредно отлагане на влизането в еврозоната. Първоначалната идея беше това да стане на 1 януари 2023 година. Заради неизпълнението на критериите обаче датата всяка година се мести с по една.

По изключение България ще поиска извънредни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка отново в края на година.

"За България специално е установено, че всички критерии са спазени с изключение на един и това е за ценовата стабилност, този критерии очакваме да бъде изпълнен до края на годината", каза премиерът Димитър Главчев.

За да приеме единната европейска валута, страната трябва да изпълни т.нар. критерии от Маастрихт. Според тях държавният дълг като процент от БВП не трябва да надвишава 60%, инфлацията трябва да е с до 1,5% пункта по-ниска от средната за трите страни с най-добър показател. Бюджетният дефицит трябва да е до 3 на сто, трябва да има стабилен валутен курс спрямо еврото като и стабилен дългосрочен лихвен процент.

"Докладите за България са сравнително положителни. Бих казала, че страната ни изпълнява три от четирите цифрови критерии. Икономическите показатели са стабилност на публичните финанси по отношение на бюджетно салдо и дълг", каза Людмила Петкова, служебен вицепремиер и министър на финансите.

За миналата година дефицитът е 1,9%, а държавният дълг до 23 на сто от БВП. европейските институции обаче изказват съмнение, че страната ни ще задържи нивата на инфлацията в дългосрочен план. Сериозна критика към водената досега политика е и увеличението на разходите за труд, които са нараснали с 27,4%, при 9,5% в Еврозоната за последните три години. В същото време производителността не е нараснала с толкова и икономиката е станала по-неконурентоспособна.

Една причина обаче в евродоклада не се споменава, въпреки че немалко експерти са я изтъквали, включително от МВФ. Пред Надя Обретенова във документалния фил Пътят на парите, управителят на БНБ припомня, че България заедно с Хърватия върви по един й същи път за приемане на еврото.

"2020 година всъщност пътищата се разделиха и това за тези, които помнят стана точно в деня когато беше обявено решението - това беше формално деня в който започна политическата криза в българия. Това което липсва е политическата рамка, за да се придвижи този процес напред", каза Димитър Радев, управител на БНБ.

Сега от думите на финансовия министър става ясно, че най-реалистичният срок за влизане в еврозоната е 1 януари 2026 година.

"След като покрием критерия за инфлация е необходимо технологично време за европейската комисия и европейската централна банка да изготвят конвергентните доклади. След това е проекта на решение на съвета и одобряването на решението с единодушие от държавите членки на еврозоната", посочи Людмила Петкова.

Така, ако извънредните конвергетни доклади са готови до април, няма да има достатъчно време за приемане на еврото от юли догодина. На днешното си заседание правителството прие и Закона за приемане на еврото.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Леао отклонил оферта от Ал Хилал, за да остане в Милан
Леао отклонил оферта от Ал Хилал, за да остане в Милан
Антонио Конте: Моят Наполи ще има гадно лице
Антонио Конте: Моят Наполи ще има гадно лице