Владимир Путин предупреди, че властите ще реагират твърдо на националистическите безредици, които обвханаха през последните дни не само Москва, но и други градове в Русия.
Владимир Путин предупреди, че властите ще реагират твърдо на националистическите безредици, които обвханаха през последните дни не само Москва, но и други градове в Русия.
В директен разговор със свои сънародници, излъчван пряко по държавните телевизии, премиерът призна, че безредиците са причинени и заради бездействие на властите.
Руският премиер би могъл да влезе в рекордите на Гинес. В поредната си пряка линия той отговаря на въпроси 4 часа и половина - най-дълго досега. Още в първите минути беше поставена темата за националистическите безредици.
Владимир Путин, премиер на Русия:
"Всички прояви на екстремизъм трябва твърдо да бъдат пресичани. Обществеността ни, включително либералната, трябва да разбира, че ред трябва да има. Той трябва да бъде поддържан. Държавата затова и съществува, за да защитава интересите на мнозинството."
По последни данни 1700 души са били задържани в цяла Русия при вчерашните националистически акции, провокирани от убийството на футболен фен.
Николай Петров, политолог, московски център "Карнеги":
"Ситуацията е много сложна. Тя не може да бъде обяснена само с факта, че руснаците са ксенофоби. Повече става въпрос за политическа експлоатация на определени чувства сред народа и за неефективност от страна на правоохранителните органи."
В разговора Путин засегна и друга противоречива тема - второто дело срещу олигарха Михаил Ходорковски. Съдът още не се е произнесъл, но за Путин присъдата вече е факт, цитирам - крадците трябва да са в затвора.
Путин нарече "животни и свине" предателите на руски шпиони и разказа и за българското си кученце Бафи: много го обича, нищо че след него навсякъде има локви и козина.
Днес Путин демонстрира образа си безкомпромисен политик, компетентен по широк кръг въпроси. Лидерският му тон загатна, че нищо чудно Путин отново да се върне в Кремъл.