Вече 200 дни Белгия няма правителство и така записа рекорд за най-дългата правителствена криза. Фламандските и валонските партии не могат да постигнат компромис за управлението от изборите на 13 юни.
Вече 200 дни Белгия няма правителство и така записа рекорд за най-дългата правителствена криза. Фламандските и валонските партии не могат да постигнат компромис за управлението от изборите на 13 юни.
Белгия посреща новата 2011-а година без титулярно правителство, въпреки че през изминалите 200 дни преговорите между партиите от най-големите белгийски области Фландрия и Валония течаха без прекъсване. В момента страната се управлява от кабинета на премиера Ив Льотерм, който беше принуден да подаде оставка след като фламандската Либерална партия се оттегли от управляващата коалиция. Това стана само петмесеца след формирането на правителството. Според конституцията на Белгия в него задължително трябва да има представители и на франкофонските, и на фламандските партии. Разривът между коалиционните партньори беше причинен от дългогодишен спор за начина на гласуване в района Брюксел-Хал-Вилвоорд.
Премиерът Ив Льотерм предупреди, че ако новото правителството не бъде
съставено бързо, продължаващата политическата нестабилност в Белгия би
била удобен повод за действия от страна на международните финансови
спекуланти, които след Гърция и Ирландия търсят нови цели сред страните в еврозоната. Временно изпълняващ длъжността финансов министър Дидие Рейндерс подкрепи това твърдение. Очакванията му са да има спекулативна атака до три месеца, ако не бъде съставено ново правителство.