Професионални гимназии в Благоевградска област са с остарели кабинети по практика. Според директорите липсва модерно оборудване, което не дава възможност на учениците да се подготвят за реалния живот, докато учат. Необходими са нови образователни програми както и квалификация на учителите.
Професионална гимназия по туризъм и лека промишленост „Гоце Делчев” в Благоевград, вече бивша гимназия по текстил и облекло, обучава ученици за хотелиери и ресторантьори. Тук учат бъдещи готвачи, сервитьори и фризьори. Старите текстилни кабинети в училището обаче стоят неизползваеми.
Димитрина Иванова, директор на Професионална гимназия по туризъм и лека промишленост в Благоевград
"Можем в бившите текстилни работилници да бъде организиран един учебен ресторант, в който по време на учебната си практика да готвят и да има възможност външни хора да закупуват това, което са приготвили учениците."
Ученик
"Тази професия ми харесва и просто, когато върша някаква работа, ме прави щастлив."
Училището няма средства за ремонт на кабинети. Ще търсят съдействие от образователното министерство и общината. В същия момент бизнесът в града продължава да изпитва остра липса на кадри в хотелиерството, ресторантьорството и хлебопроизводството.
След второто класиране: Баловете в най-желаните софийски гимназии паднаха значително
Обмислят включването на задачи по история и цивилизации и философия в НВО в 10-и клас
"Трябваше да реша 320 задачи за 10 минути": 9-годишно момче от Козлодуй е световен шампион по ментална аритметика
Всички ученици от българския отбор се върнаха с медали от олимпиада по икономика в Китай
Румен Радев: Категорично е изключено от българска територия да се водят бойни действия в Близкия изток
Борисов призова президента Йотова да свика КСНС преди да се гласува разполагане на самолети на САЩ на авиобаза "Безмер"
НА ЖИВО: Бюджетите на ДОО и НЗОК влизат на второ четене в пленарна зала