Министрите на външните работи на държавите от НАТО се събират днес на среща в Брюксел. Сред темите, които ще бъдат обсъждани, са отношенията с Русия, ситуацията в Сирия и разширяването на Алианса и военните бюджети на държавите от пакта. В срещата участва и българският министър на външните работи Екатерина Захариева.
"През последните години Москва демонстрира опасно поведение". Това каза преди срещата генералният секретар на НАТО Йенс Столгенберг. Той припомни незаконното анексиране на Крим, дестабилизацията в Източна Украйна, разпространяването на дезинформация, кибератаките, случая Скрипал и подкрепата за режима в Сирия. Отношенията с Русия и ответните мерки на Алианса ще бъдат сред темите на срещата.
Министрите ще обсъдят и очакванията на Македония, Босна и Херцеговина, Украйна и Грузия за присъединяване към НАТО. Част от разговорите е и ядрената сделка с Иран, както и подготовката на новата тренировъчна мисия в Ирак, която ще бъде представена на срещата на високо равнище на лидерите от пакта.
Ден след като беше назначен, днес в Брюксел пристигна и новият държавен секретар на САЩ Майк Помпео.
Външните министри от НАТО заседават за последен път днес в старата щаб-квартира на Алианса. Лидерската среща на НАТО, която ще бъде през юли, ще се проведе в новата сграда на пакта в Брюксел.