Днес се навършват 159 години от рождението на Алеко Константинов – Щастливеца.
Големият български писател и общественик е роден на 13 януари (1-ви януари стар стил) 1863 г. в Свищов в семейството на видния търговец Иваница Хаджиконстантинов, а по майчина линия произхожда от голямата видинска фамилия Шишманови.
Убит е при неуспешен атентат срещу съпартиеца му Михаил Такев на 23 май 1897 година.
Срeд най-емблематичните произведения на Алеко Константинов са пътеписа "До Чикаго и назад" (1894) и "Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен българин" (1895), в която създава най-известният сатиричен образ в българската литература. Написал е над 40 фейлетона, цикъла "Разни хора - разни идеали", пътеписите "Какво? Швейцария ли?", "София-Мездра-Враца", "През март в Чепино", "Невероятно наистина, но факт..." и др.
Алеко Константинов е основател на организираното туристическо движение в България. По негова инициатива на 27 август 1895 г. на Черни връх на Витоша е създадено първото туристическо дружество в България - Клуб на българските туристи.
Франко Неро получи наградата за цялостен принос към киното от кинофестивала "Златната липа"
Наградите „Златна ябълка“: Отличията се връчват от Националната мрежа за децата
Започнаха снимките на "Деконструкция": Филмът е копродукция между България и Италия
Министерство на културата: Няма да има намаляване на делегираните бюджети за култура
Евтим Милошев: Няма да има съкращение на бюджета за култура с 10%, става дума за административна реформа
Мащабна полицейска акция в Благоевград: Проверки по улици, квартали и клубове срещу наркоразпространението
Пожарът в базата за отпадъци край Стара Загора е напълно овладян и загасен