Българската икономика е много лабилна от външни шокове, това коментира пред БНТ Александър Попов, който работи в аналитичното звено на ЕЦБ и е член на Съвета по икономически анализи. Той заяви, че взимането на дълг за плащане на пенсии или социални помощи е неприемлив ход, защото държавата трябва да ги плаща с приходите си, а заемите трябва да се използват за сфери, които да осигурят икономически растеж. Вижте част от интервюто, цялото можете да гледате в подкаста "Истината за…"
БНТ: Свръхдефицит - какво предстои сега за държавата и за всеки един от нас?
Александър Попов - "Изследване на паричната политика", ЕЦБ: "Ще ни гледат под лупа, ще се срещат по-често с нас, ще изискват план за решение на проблема. Въпреки, че съветът ми е без паника, грешно е да се правим, че нищо не се е случило. големият риск е репутационен, на последно място сме по много неща, но едно от нещата, по които бяхме шампиони беше фискална дисциплина."
БНТ: А взимане на дълг в условия на свръхдефицит допустимо ли е?
Александър Попов - "Изследване на паричната политика", ЕЦБ: "Не е забранен. Дългът е отделно перо от дефицита."
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
До началото на юли бюджетът за 2026 г. ще бъде внесен, увери Константин Проданов
Сътресения на "Даунинг стрийт" 10: Оставката на британския премиер Киър Стармър