Девето място за младежите U20 на европейското по баскетбол в Питещ

В последния си мач от турнира баскетболистите на старши треньора Васил Христов се наложиха със 71:60 (11:14, 21:19, 25:10, 14:17) над Хърватия.

България U20 баскетбол
Снимка: БФ Баскетбол
20:36, 21.07.2024
Чете се за: 02:05 мин.

Националният отбор на България зае девето място в крайното класиране на европейското първенство по баскетбол за мъже до 20 години в дивизия "В", което се проведе в румънския град Питещ.

В последния си мач от турнира баскетболистите на старши треньора Васил Христов се наложиха със 71:60 (11:14, 21:19, 25:10, 14:17) над Хърватия в мача за деветото и десетото място. Така българският тим взе достоен реванш в заключителната фаза на турнира, печелейки и трите си мача, след като в груповата фаза постигна само една победа в четири срещи и не получи възможност да играе за промоция за дивизия "А".

До полувремето на мача с хърватите мачът се движеше кош за кош, като двата отбора често разменяха водачеството. България обаче успя да отвори преднина от 14 точки в края на третата четвърт след серия от 19:4.

В началото на заключителните десет минути Хърватия вкара седем поредни точки и намали изоставането си до седем точки при 50:57. Разликата падна дори до две точки при 58:60 при оставащи повече от три минути, но тройка на Кръстомир Михов върна спокойствието в българския лагер. До края Хърватия не успя да постави българите под по-голям натиск и националите се поздравиха със заслужена победа.

Най-полезен за успеха бе Илиян Пищиков с 20 точки. Още 11 точки прибави Красимир Петров.

За Хърватия над всички бе Иван Богданович с 24 точки. Иван Негован добави още 15 точки.

По-късно днес е финалът в дивизията, в който съперници са домакините от Румъния и Украйна. И двата отбора имат квоти за дивизия "А".