ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Достатъчно ли са пречиствателните станции по Черноморието?

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 04:17 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Достатъчно ли са пречиствателните станции по Черноморието? Това провериха екипите на БНТ в Бургас и Варна. Общо 18 са обществените съоръжения край общините с излаз на море и посещавани от туристите. Капацитет им се оказва достатъчен, но на някои места, никога не е имало пречиствателна станция, а те от своя страна, през лятото се пълнят с туристи.

      Без пречиствателна станция по Южното Черноморие са Крайморие, Атия, Варвара, Ахтопол и Синеморец. В Синеморец от тази тръба отпадните води се вливат морето почти от брега, а от другата страна са плажовете, пълни с туристи. Правени са опити за локална пречиствателна станция, но безуспешно.

      Яни Георгиев, жител на Синеморец: „Има изграден модул, стои вече 10 г. и повече. За големите хотели не стига. За селото ще стигне, а сега директно от там и пътува навътре и това е.“

      Община Царево многократно е опитвала да реши проблема и то не само в Синеморец. Във всички селища без пречиствателна станция са изготвяни проекти, за да има такава. Но когато станело въпрос за финансиране, държавата се отдръпвала.

      „Дълги години общината е сама в процеса по проектиране и изграждане на тези съоръжения. И държавата не ги е припознала като свой приоритет. Община Царево многократно прави опити да намери финансиране – национално или европейско, но по някаква причина, такова финансиране няма“, обясни Марин Киров, зам.-кмет на Община Царево.

      И общината търпи санкция след санкция заради това. От екоинспекцията в Бургас казват, че са запознати с проблема, но успокояват, че по голямата част от Южното Черноморие е обезпечено откъм пречистването на отпадните води.

      „В района на Южното Черноморие имаме 8 обществени и 7 частни пречиствателни станции, които обхващат максималния капацитет, който е необходим да се поеме лятно време. На някои селища, които от години не са обхванати от тази система сега се разглеждат варианти да бъдат изградени пак обществени, но локални пречиствателни станции. За съжаление процесът върви по-бавно, отколкото на нас ни се иска и тези води отиват в морето, което се контролира от нас, но повече от глоби, няма последствия, повече от глоби“, каза Павел Маринов, директор на РИОСВ-Бургас.

      Оказва се обаче, че в проблемите селища, туристите не са запознати с липсата на пречиствателна станция:

      – Сега го разбирам.

      БНТ: Притеснява ли ви това, чиста ли е водата, нещо да сте забелязали?

      – Ами, чиста е засега, не знам.

      По Северното Черноморие пречиствателните станции са общо 10. Само в Община Варна те са три, но едната се ползва от курорта „Златни пясъци“ и превантивно има идея за изграждането на още.

      „Към момента работим по проектите на две нови пречиствателни станции на с. Звездица и с. Константиново. Капацитетът на съществуващите отговаря на еквивалент жителите, които са за град Варна. Така че няма претоварване на станциите“, заяви Петър Гърбузов, директор на Дирекция "Инженерна инфраструктура и благоустрояване" в Община Варна.

      Проблем се оказва обаче, че има в другия голям курорт на север “Албена”. Той има собствена пречиствателна станция, но през последните 7 години текат спорове с ВиК-Добрич за собствеността и стопанисването и това пречи на модернизацията ѝ.

      Вижте повече в прякото включване на Давид Сукнаров

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image