Фаворитите САЩ, Испания, Словения и Сърбия постигнаха втори победи на световното по баскетбол за мъже

фаворитите сащ испания словения сърбия постигнаха втори победи световното баскетбол мъже
18:49, 28.08.2023
Чете се за: 05:15 мин.

Олимпийският шампион от Игрите в Токио през 2021 година САЩ се наложи над Гърция със 109:81 (23:19, 27:18, 29:19, 30:25) във втората си среща от група С в Манила (Филипините) на Световното първенство по баскетбол за мъже в Япония, Индонезия и Филипините. За американците успехът бе втори на шампионата. Те оглавяват временното класиране и вече очакват втората групова фаза на първенството, докато Гърция продължава с актив от победа и загуба, колкото има и Нова Зеландия. Двата тима ще излязат един срещу друг в третия кръг от първия етап в сряда.

Гърците се държаха близо до САЩ до средата на втората четвърт, но до почивката американците се откъснаха с 50:37. През второто полувреме те имаха пълно превъзходство, авансът им в един момент достигна 31 точки, а в борбата под коша надделяха с 40:25 борби.

Остин Рийвс бе най-резултатен за състава на САЩ с 15 точки, 5 борби и 6 асистенции. Джейлън Брънсън и Антъни Едуардс добавиха по 13 точки. За Гърция Йоргос Папаянис се отчете със 17 точки и 3 борби.

В другия мач от групата Нова Зеландия пречупи Йордания с 95:87 (21:18, 25:19, 19:20, 20:28, 10:2) след продължение след 23 точки, 5 борби и 5 асистенции на Айзея Леафа.

Воден от звездата си Лука Дончич тимът на Словения надделя над Грузия с 88:67 (16:17, 29:16, 18:17, 25:17) във втория си мач от група F в Окинава (Япония) и с два успеха до момента гледа към втората фаза на шампионата. За Грузия поражението бе първо от две изиграни срещи, каквато е ситуацията и при Кабо Верде.

Словенците започнаха да трупат по-сериозен аванс в средата на втората част и на почивката водеха с 45:33. През второто полувреме те контролираха двубоя, а най-голямата разлика достигна 22 точки. Лука Дончич изигра нов силен мач за Словения и завърши с 34 точки, 10 борби и 6 асистенции, а Клемен Препелич добави 15 точки и 4 борби. Сандро Мамукелашвили се отличи с 21 точки и 7 борби за грузинския състав.

В същата група Кабо Верде записа историческа първа победа на Световно първенство, надигравайки Венецуела с 81:75 (24:23, 9:23, 26:20, 22:9). Тимът на Кабо Верде навакса изоставане от 10 точки в началото на четвъртата част, но стигна до успеха над венецуелците, за който Бетиньо Гомес допринесе с 22 точки и 3 борби.

Световният и европейски шампион Испания постигна втора победа на шампионата, след като преодоля Бразилия с 96:78 (21:22, 29:20, 14:17, 32:19) в двубой от група G в Джакарта (Индонезия). Бразилците изоставаха само с 5 точки от Испания след 30 минути игра – 59:64, но до края на срещата състезателите, водени от селекционера Серджо Скариоло не допуснаха колебания.

Сантяго Алдама бе най-резултатен за успеха с 15 точки и 4 борби, докато Уили Ернангомес добави 14 точки и 5 борби. За Бразилия Бруно Кабокло завърши с 15 точки и 11 борби.

Кот д'Ивоар надви Иран със 71:69 (15:20, 22:15, 17:21, 17:13) в другия мач от групата и също като бразилците има победа и загуба до момента. Нисре Зузуа допринесе със 17 точки и 4 борби за успеха на Кот д'Ивоар.

Друг от претендентите за медалите Сърбия се справи със съпротивата на Пуерто Рико с 94:77 (27:15, 30:12, 18:31, 19:19) в среща от група В в Кесон (Филипините) и вече има две победи на Световното първенство. Пуерто Рико, подобно на Южен Судан е с един успех от два мача, докато Китай вече има две поражения.

Сърбите доминираха в двубоя, водеха през цялото време, а преднината им достигна до 32 точки. Богдан Богданович и Никола Йович отбелязаха по 17 точки за победата, като първият добави 5 борби и 5 асистенции.

Тимът на Китай отстъпи пред Южен Судан с 69:89 (14:22, 26:22, 13:19, 16:26) в другия мач от групата. За състава на Южен Судан успехът бе исторически първи на Световно първенство по баскетбол за мъже и остави живи шансовете за продължаване в следващия етап.

Карлик Джоунс бе най-резултатен за победата над Китай с 21 точки, 2 борби и 6 асистенции.

Политическа буря след размяната на реплики между Радев, Денков, Борисов и Петков
Служители на ТЕЦ "Бобов дол" излязоха на протест срещу закриването на централата