Ракетен обстрел е бил извършен срещу Одеса тази сутрин. Градските власти съобщават за пожари в индустриалната зона на пристанищния град. Украинският президент предупреди, че Русия се опитва да завладее Донецка и Луганска област, както и Юга на Украйна.
След дни на контраатаки край Киев, украинските сили са успели да си върнат контрола над цялата област - за това съобщи украинският заместник министър на отбраната.
Антонов-225, някогашната гордост на Украйна, вече е само останки. Най-големият товарен самолет в света беше от първите мишени на руските военни. Украинските сили успяха да си върнат контрола над международното карго летище край Киев. Но всичко там вече е разрушено.
Украйна твърди, че си е върнала контрола върху цялата Киевска област
Разрушена е и Буча - северозападното предградие на Киев, в което киевчани обичаха да бягат от големия град, заради спокойния живот, боровите гори и красивите пейзажи.
"Повече от месец бяхме под постоянни обстрели. След първия ден на атаката всичко изчезна - нямахме вода, ток, газ. Нищо. След това изчезна интернетът. После спряха телефоните. Оказахме се напълно откъснати от света", разказва жена.
Войната е взела всичко от предишния живот на Буча. Няма незасегната от ударите сграда. Чуждестранни журналисти, успели да влязат в града, съобщават, че на една от улиците е имало около 20 трупа. А кметът на Буча заяви, че около 300 души е трябвало да бъдат погребани в общ гроб.
"Беше много страшно! Няколко пъти бях между живота и смъртта. Първия път - куршум удари прозореца и счупи стъклото. Вторият път парче шрапнел почти не ме уцели. Третия път вървях, не знаех, че има войник с автомат. Той стреля, но не ме улучи", споделя жителка на града.
Шарл Мишел нарече убийствата на цивилни в Буча "клане"
Вече трети ден градът е под украински контрол. Хората от Буча се опитват да вярват, че най-лошото е отминало.
Съветникът на украинския президент Олексей Арестович призова украинците, които имат възможност, да се върнат на работа. По неговите думи връщането към нормалния живот ще бъде най-ефективната помощ, която цивилните могат да окажат на страната.
Разследват от убийство до ритуално самоубийство на трима мъже до хижа “Петрохан”
Депутатите от правната комисия ще гледат на второ четене промените в Изборния кодекс