ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Израел и Хамас се договориха за удължаване на примирието

Чете се за: 02:30 мин.
По света

2 жертви на стрелба в Йерусалим, 8 са ранени - 5 от тях са в критично състояние

Снимка: БГНЕС
Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

Израел и Хамас се договориха за удължаване с още един ден на примирието. Новината беше помрачена от стрелба в Йерусалим, при която загинаха двама души.

Хаос и вой на линейки в Йерусалим. Двама нападатели откриха огън близо до автобусна спирка в западната част на града, където няма контролни пунктове.

Нападателите са неутрализирани на място. Загинали са двама души, 8 са ранени - 5 от тях са в критично състояние.

Жертвите на стрелбата са 24-годишна жена и мъж на около 70 години. Атаката беше извършена малко след като беше обявено удължаването на примирието между Израел и Хамас.

Седми ден ще бъдат освободени заложници - семействата на 10-те пленници от днешната група вече са уведомени.

Снощи 16 заложници бяха пуснати от Хамас - 10 израелски граждани, 4-ма тайландци и двама граждани на Русия.

В замяна бяха освободени още 30 палестински затворници. Над 90 са освободените пленници от началото на примирието. Сред освободените е и 13-годишната Гали Таршански. Баба ѝ споделя пред медиите, че най-накрая вече може да диша.

"Започнах да се уча пак да дишам - не помня как се прави. Обадих се на приятелка да ѝ кажа, че Гали се върна и ѝ споделих, че не помня как се диша - тя буквално ми каза какво да правя - да вдишам въздух през носа и бавно да го издишам", заяви Камелия Ишай, баба на освободен заложник.

Около 145 души остават в плен на палестински групировки. В Тел Авив днес пристигна американският държавен секретар Антъни Блинкен, като част от усилията за удължаване на примирието.

"Този процес дава резултати, важен е и се надявам да продължи", допълни Антъни Блинкен.

Това е третото посещение на Блинкен в региона от атаката на Хамас на 7 октомври.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok



ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?