Нов протест пред монумента
This is a modal window.
Втори ден от демонтажа на Паметника на Съветската армия. През целия ден работниците режат големите фигури на руския войник и жената с детето. Работата се извършва под засилено полицейско присъствие.
От БСП и "Възраждане" обявиха процеса по демонтажа за незаконен и внесоха сигнал до прокуратурата. Мая Манолова също се обяви против премахването на бронзовите фигури и внесе в Административния съд в София искане за прекратяване на "незаконните действия по унищожаване и нарязване на фигурите". На мястото на паметника отново има протест. Протестиращите искат паметникът да бъде реставриран, но да бъде върнат отново на неговото място.
Вижте още в прякото включване на Карина Караньотова.
И днес през целия ден пред Паметника на Съветската армия имаше хора дошли да се снимат за последно или просто да видят на живо процеса по демонтажа.
БНТ: Защо седите при паметника?
Ася Грънчарова: Чакам да падне още някоя част, да свалят още нещо, за да съм щастлива. Чакам го това много години, даже не съм се надявала.
Тихомир Рачев: Радвам се. Мисля, че не му е мястото тук, нека си ходи в музея.
Общинските съветници от БСП и "Възраждане" ще внесат доклад за провеждане на референдум за съдбата на монумента.
"Това нещо, което се случи, с флекс да почнат да го режат на парчета, това е тотално безобразие. Това се случва и се е случвало в най-мрачните години и през най-мрачните режими", заяви Иван Таков, председател на БСП София.
БНТ: Съжалявате ли, че не успяхте да го опазите?
Иван Таков: Все още не сме се отказали и затова казвам - тези незаконни действия ще имат последствия. Ако нещо е незаконно, то трябва да бъде възстановено по начина, по който е било, ние затова ще настояваме", допълни Иван Таков.
"Снощи започна унищожаването на паметника, те му казват демонтаж, но той не е такъв, режат с флекс и на практика го унищожават. Аз силно се съмнявам, че той ще може да бъде възстановен, ремонтиран или каквото и да било. Този паметник запазва историческата памет, без значение някой дали я харесва или не. Защото има редица закони, едно от най-важните неща е да си спазваме законите. Ако някой иска да премахне паметника, нека премине по законоустановения ред", добави Деян Николов, председател на Възраждане София.
Според Мая Манолова има много закононарушения в процеса и затова лидерът на "Изправи се. БГ" внесе в съда искане за прекратяване на демонтажа.
"Пред очите на столичани те прегазиха всякакви закони и всички морални норми и правила", коментира Мая Манолова.
От "Продължаваме промяната" излязоха с позиция относно демонтажа.
"Искаме да сложим ясна граница между паметниците на руснаците, загинали за свободата на нашата страна, които почитаме, и от друга страна тотемите на съветския тоталитаризъм. Убедени сме, че на най-почетно място в София трябва да има символи на свободата и независимостта на България, а не на преклонение пред чужда армия на несъществуваща отдавна държава", заявяват от ПП.
Областният управител на София обясни в сутрешния блок на БНТ, че една от причините за демонтажа е и това, че никой не иска да поеме отговорност за него.
"Министерството на културата е трябвало да полага грижи, но такива не са полагани. От там казаха, че този паметник не е културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство", каза още Вяра Тодева, областен управител на София.
Сумата, предвидена за демонтажа на фигурите, е 260 000 лв. Все още не е решено къде ще се съхраняват до реставрацията им.