НОВИНИ

Какво показаха проверките след фаталния случай пред Спешното във Враца

Дежурният регистратор в отделението не е оценил критичното състояние на пациентката

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
14:35, 11.03.2022
Чете се за: 06:02 мин.
У нас
Слушай новината

Да се изготви програма за обучение на новопостъпилите регистратори в отделението за спешна медицина в МБАЛ „Христо Ботев“-Враца, за да бъдат служителите в максимална степен практически подготвени. В зоната на регистратурата да се създаде система за бързо известяване на дежурните екипи за спешен прием на пациенти, например чрез звукова сигнализация. Тези предписания са направени от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ към лечебното заведение, показва докладът от проверката във врачанската болница. Тя беше назначена по нареждане на здравния министър проф. Асена Сербезова във връзка със случая на починала 43-годишна жена.

Жена почина, след като е чакала повече от 30 минути пред спешното във Враца

От доклада на „Медицински надзор“ става ясно още, че при пристигането на пациентката на регистратурата на лечебното заведение, до което е транспортирана с частен автомобил, дежурната на регистратурата медицинска сестра е предприела изследване за SARS-CoV-2 с бърз антигенен тест, каквото изискване е посочено в заповед на директора на болницата. При преглед на записи от видеокамери е установено, че пациентката е била четири минути в зоната на регистратурата. На четвъртата минута е въведена в противошокова зала и е триажирана с код А1 – критичен спешен пациент.

При постъпването в противошокова зала тя е без дишане и сърдечна дейност. Въпреки започнатите от дежурния екип реанимационни действия в пълен обем, след близо 30 минути е регистриран летален изход. Не са констатирани нарушения при извършените от дежурния реанимационен екип реанимационни мероприятия. Изследванията са показали данни за възпалителен процес, анемичен синдром и повишени стойности на Д-димер, което е белег за нарушена коагулация и може да доведе до тромбоза или белодробна емболия.

Протест пред болницата във Враца - от възмущение, безсилие и нетърпимост след случая с починалата жена

В доклада си проверяващите посочват, че дежурният регистратор в отделението по спешна медицина, вероятно поради професионална неопитност, не е оценил критичното състояние на пациентката и не е изпълнено изискването за времева рамка, съгласно медицинския стандарт „Спешна медицина“ (триажна категория код Червено А1 – началото на дейностите по обслужване на критичен спешен пациент – до 1 минута), посочват от Министерството на здравеопазването.

От проверката става ясно, че със заповед на изпълнителния директор на болницата тялото на пациентката е освободено от аутопсия след молба от сестрата на починалата и писмено мнение на дежурния лекар. В конкретния случай, изпълнителният директор е нарушил чл. 98, ал. 1 от Закона за здравето, тъй като причината за смъртта е неизяснена, липсват анамнестични и клинични данни за преморбидното състояние. За констатираното нарушение е образувано административно наказателно производство, съгласно правомощията на Изпълнителната агенция.

Медицинската сестра от спешното във Враца: Не мисля, че е моя вината, щом толкова време са държали жената вкъщи

Сходни с направените от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ предписания са и тези на Регионалната здравна инспекция във Враца, която също извърши проверка по случая. РЗИ-Враца констатира, че не е изпълнено изискването за последователност в обслужването на пациентката – триаж, категоризация, регистрация. Не са налични и предоставени от отделението по спешна медицина утвърдени протоколи, по които регистратора – медицинска сестра, осъществява първоначална оценка на нивото на спешност на пациентите.

Само медицинската сестра ли е отговорна за фаталното забавяне и смъртта на жената от Враца

Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ и РЗИ извършиха проверка по случая и в Центъра за спешна медицинска помощ - Враца, където е бил подаден сигнал чрез спешно повикване на номер 112 за жена на 43 години с учестено дишане и задух, с назначена терапия от общопрактикуващ лекар. И двете проверяващи институции констатират, че служителката, приела обаждането, не е определила адекватно и не е оценила степента на спешност на нуждаещата се от помощ жена. Дежурната медицинска сестра в районната координационна централа на ЦСМП-Враца е нарушила медицинския стандарт „Спешна медицина“, като не е определила триажна категория на нуждаещата се от медицинска помощ жена и не е потърсила съдействие от дежурния лекар, пишат още в докладите си Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ и РЗИ-Враца. Също така, повикването не е регистрирано в „Книга за повиквания в РКЦ на ЦСМП Враца“. За констатираното нарушение „Медицински надзор“ е образувало административно наказателно производство.

Бабата и дядото ще се грижат за детето на починалата жена във Враца

Близките на Миглена, която почина пред Спешното отделение във Враца, не са били уведомени за резултатите от проверката на ИАМН и РЗИ. Днес се навършват 40 дни от нейната смърт и роднините отказаха да коментират пред камера, но апелираха към медиците за повече внимание към пациентите.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Кирил Петков ще се срещне с Реджеп Ердоган в Анталия
Кирил Петков ще се срещне с Реджеп Ердоган в Анталия
Дина Аверина с груба грешка на топка, не се появи за останалите си съчетания
Дина Аверина с груба грешка на топка, не се появи за останалите си съчетания