Един месец след трусовете в Турция се опитва да се възстанови при огромни трудности. 1 милион и половина души остават без подслон. Градове от палатки и контейнери се появиха на мястото на разрушенията. 2 милиона души напуснаха засегнатите райони и желаещите да се изселят се увеличават. За тях властите осигуряват безплатни полети и влакове.
В Сирия бедствието доведе до друго - увеличава се броят на смъртните случаи от холера. Има опасения, че болестта може да се разпространи и в Турция. Почти 52 хиляди са жертвите в Турция и в Сирия. По данни на ООН след бедствието има общо 210 милиона тона отломки. Ако бъдат натрупани до височина от 1 метър, руините ще обхванат територия от 100 квадратни километра, колкото е големината на Барселона.
Заради бедствието Турция изгуби 8,5 милиарда долара от валутния си резерв. Днес Саудитска Арабия подписа споразумение с Турската централна банка да направи депозит от 5 милиарда долара. Това не само е знак за сближаване между Рияд и Анкара, но и финансова инжекция за управляващите в Турция преди президентските и парламентарни избори през май.
Месец след земетресението: Как се справя Турция с последствията?
Тишината смразява в Хатай месец след трусовете, сградите заплашително се накланят над бетонните отломки, през веещите се пердета се виждат стаите, в които преди е имало живот. Месец по-късно кошмарът изглежда безкраен. Камера за видеонаблюдение запечата как вчера 6-етажна сграда се срути до пешеходците и забързаните коли и автобуси в град Шанлъурфа.
Жана Окуджу е туркиня, изселила се от България, в град Газиантеп:
"Опитваме се да преодолеем този страх, но все още има вторични трусове. Много от хората не си влизат по домовете от страх, защото са на високи етажи, дори и да са с малки щети техните домове, просто ги е страх, живеят по палатки или приятели, или комшии".
Когато трусовете разлюляха Турция беше мразовито, сега пролетните цветове са единствената красива гледка сред планините от отломки. Хасан и Хава Арслан и трите им деца оцеляват 5 дни под руините на 5-етажната им къща в Нурдагъ.
Хасан Арслан: "Това са играчките на децата ми. Ето точно от тук ни извадиха".
Историята на Хава и Хасан е една от малкото с щастлив край - цялото семейство оцелява.
Хава Арслан: "Това е обувката на сина ми, танцуваше народни танци".
Хасан: "А, ето коланът ми. Ще си го взема".
Над 1 милион оцелели живеят в палатки. Общо 332-а са градовете от палатки, построени в засегнатите провинции.
- През нощта е студено в палатката, през деня горещо. Искам да се преместя в дом от контейнери възможно най-бързо.
Издигнати са над 10 000 градове от контейнери. Продължават да никнат нови - месец след трусовете, оказването на помощ за пострадалите наподобява по-скоро маратон, а не спринт.
- Няма много място, но ще се справим. Не е лесно, но нямаме избор.
- Тук стои чайникът, тиганите и приборите.
Снимки: БГНЕС
Хава и Хасан също живеят сега в контейнер. Децата им, 19-годишната Фатмагюл се подготвя за изпити за университет, другите две деца - 4-ти и 8-и клас вече се върнаха към уроците.
Хава Арслан: "В 2.00 часа следобед влизат в контейнера и започват онлайн обучение през телефона".
Изгубили са 36 роднини.
Хасан: "Научихме се под бетонните блокове как да бъдем човечни. Имам два чифта чорапи и ще дам единия на нуждаещ се, ако имам два пуловера ще дам единия".
Над 160 000 сгради са разрушени или с тежки щети. Серия от грешки са направени през годините. Преди преизбирането си през 2018 г. президентът Ердоган обявява строителна амнистия - т.е. узаконяват се огромен брой сгради, построени в нарушение на градоустройствените планове. 247 души са арестувани заради срутените сгради, разследват се още 322-ма заподозрени.
България събра близо един милион евро за пострадалите в Турция
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube