Броят на потвърдените случаи на Ковид-19 по света надхвърли осем милиона души, по данни на университета "Джонс Хопкинс". Повече от половината от тях са в Европа и Съединените щати. След вдигането на ограниченията, европейски държавите остават мобилизирани, за да предотвратят евентуална втора вълна на коронавируса.
В Кьолн студенти по медицина проследяват потенциални вериги на зараза с Covid-19, като прозвъняват рискови случаи. От днес в помощ на усилията им в Германия работи и мобилно приложение.
Йенс Спан, министър на здравеопазването на Германия: "То много бързо ще предупреждава хората, които са били в контакт със заразени. Всеки спечелен час е предимство в битката с вируса".
Чрез блутут ще се измерва и спазването на физическа дистанция. Приложението е по желание, но засега интересът към него е умерен. С него Германия се присъедини към страни като Италия, Полша и Швейцария, които вече включиха технологиите в битката с Covid-19.
В Италия, която беше първата европейска страна, засегната от коронавируса, подобно приложение вече е свалено от над два милиона потребители.
Марко дела Киара, жител на Рим: "Ще го използвам, когато пътувам в други региони. Полезно е и няма смисъл да се тревожим за защитата на личните данни - те вече са публично достъпни".
Испания обмисля карантина за пристигащите от Обединеното кралство, като реципрочна мярка на решение на Лондон.
А на Острова - успешен финал на кампания на звездата на Манчестър Юнайтед Маркъс Рашфорд. Милион и 300 хиляди британски ученици ще получат безплатни ваучери за храна през лятото, когато училищата са затворени. Помощта ще струва на кабинета на Борис Джонсън 120 милиона паунда.
На Балканите Албания и Косово регистрираха рекорден брой нови случаи на Ковид-19 и това породи опасения от връщане на ограничителните мерки.
От днес в Москва отварят музеи, изложбени зали и библиотеки, както и летните веранди на ресторантите и кафенетата.