This is a modal window.
Днес Националният институт по метеорология и хидрология отбелязва 130 г. от създаването на Национална метеорологична служба и 100 г. от установяването на регулярни хидроложки наблюдения. Освен водеща научна организация, Институтът упражнява дейност и като оперативна служба.
В миналото прогнозата изглеждаше така.
През годините търпеше динамично развитие. А днес "гледаме времето" така:
А за бъдат и прогнозите по-атрактивни, от Института постоянно се стремят към дигитализация.
"Това са практически всички измервания, които се правят регулярно на три часа, освен на хартиен носител ги правим и на таблото", обясни дежурният синоптик в НИМХ Марияна Попова.
За синоптиците в НИМХ времето никога не спира, а работата им е динамична всеки час. Вече две години Институтът е под шапката на министъра на образованието и науката.
"Много повече трябва да работим през следващите години, да привлечем повече млади хора в Института, да модернизираме материалната база, да насърчим научните изследвания", каза министър Красимир Вълчев.
Сега развитието на Института изглежда сигурно.
"Ние знаем още отсега догодина с какви ресурси ще разполагаме, за да можем да оптимизираме така нашата дейност, че да получим максимални резултати", категоричен беше директорът на НИМХ Христомир Брънзов.
Макар с годините синоптичната прогноза да се модернизира, времето не може да заличи емблемите, които тя създава.
Минчо Празников, синоптик архив: "Добро утро и на всички зрители на любимото предаване "Точно в 7". Днес действително времето ще остане облачно, влажно. Много са случаите, когато хората видят като днес слънчево, добро утро. Тръгнат без чадър и следобед се върнат мокри като кокошки".