Хората с генетични и автоимунни заболявания да се ваксинират с РНК ваксини. Съветът е на проф. д-р Ивайло Търнев. На медицински форум край Варна беше обсъден и проектът за "българския геном", който да помогне за персонализираното лечение на генетични заболявания.
В България все още липсва адекватна информационна кампания във връзка с ваксините срещу COVID-19, заяви проф. Ивайло Търнев по време на двадесетото издание на форума на фондация МОСТ.
"Препоръчвам и това е обобщение от световния опит РНК ваксина да се прилага при нашите пациенти с редки заболявания, също и при множествена склероза, защото при векторните ваксини, които използват аденовируси, могат да се случат някои усложнения", допълни проф. д-р Ивайло Търнев.
По време на форума бе поставен въпросът и за персонализираната медицина, при която диагностиката и лечението на заболяванията се прави на база лични генетични данни.
"15 години Центърът по молекулна медицина към Медицинския университет в София в рамките на различни научни проекти изгражда биобанка, която съдържа вече над 20 хиляди проби ДНК от пациенти с различни заболявания, за да стигнем до причината за тези болести, ние трябва да стигнем до българския геном с неговите вариации", допълни проф. д-р Радка Кънева.
Отскоро това е възможно благодарение на новия високопроизводителен секвенатор, с който разполага Центърът по молекулна медицина.
Репортер: Ива Георгиева