Готови сме и за преговори, и за ответни мерки, каза председателят на ЕК
След свободното падане от края на седмицата, световните пазари започват да изпадат в паника, коментират анализатори. Със спад на основните индекси започна търговията Азия, в Лондон регистрираха най-ниски показатели от над година, котировките в Германия рухнаха с 10% в началото на деня. На червено започна търговията и в САЩ. Черен ли ще бъде този понеделник за борсите и какви са реакциите - на Стария континент и отвъд Океана?
С рязък спад, близо до т.нар. "мечи пазар" - когато индексите са на критични нива, започна търговията на Уолстрийт. А очакванията са в следващите часове пазарите да потънат още повече.
Американският държавен глава за пореден път защити решението си за митата, а от Белия дом напомниха, че десетки държави вече са поискали разговор с Вашингтон в опит да отменят или забавят митата.
"Цените на петрола са надолу, лихвите също (бавният Федерален резерв трябва да ги намали!), цените на храните са надолу, няма инфлация. И дълго малтретираните Съедини щати внасят милиарди долари седмично от онези, които са злоупотребявали, благодарение на митата", заяви президент на САЩ Доналд Тръмп.
Все повече обаче стават критичните гласове сред привържениците на Тръмп. Според милиардера и негов поддръжник - Бил Акман, той трябва да обяви 90-дневна пауза за решението за митата. Време, което да се използва за предоговаряне на търговски отношения.
"Бизнесът е игра на доверие. Президентът губи доверието на бизнес лидерите по света. Последствията за нашата страна и за милионите граждани, подкрепили президента - основно хора с ниски доходи, които вече са подложени на огромно количество икономически стрес, ще бъдат изключително тежки. Не сме гласували за това", заяви милиардерът и привърженик на Доналд Тръмп Бил Акман.
Готови сме и за преговори, и за ответни мерки, каза председателят на ЕК.
"Ние сме готови да преговаряме със Съединените щати. Всъщност предложихме да няма мита за индустриални стоки, както това се е случвало успешно с много други търговски партньори. Защото Европа винаги е готова за добра сделка и тя е на масата. Но също така сме готови да отговорим с контрамерки и да защитим нашия интерес", заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Фон дер Лайен обяви и създаването на специализирано звено за наблюдение на вноса, като целта е ЕС да се предпази и то страничните ефекти от промяна на търговските потоци.
Нулева ставка за индустриални стоки и автомобили - част от инициативите, които коментираха в Люксембург търговските министри от ЕС. Според еврокомисаря по търговията Европа не бива да се бави с контрамерките срещу митата на Тръмп. Заради срива на пазарите, и цените на петрола паднаха до нива от преди ковид пандемията. В Русия, за която себестойността на черното злато е от огромно значение, заявиха, че следят ситуацията.
"Нашите икономически власти следят и правят, и ще продължават да правят всичко възможно да минимизират последствията от да я наречем тази буря, за нашата икономика", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Заключението на експертите - Тръмп инжектира огромна доза несигурност в глобалната икономика, а най-лошото все още не е настъпило, защото в сряда в сила ще влязат най-големите налози.