НОВИНИ

Търсят се 200 000 работници, кои са най-желаните специалисти?

Светозар Костадинов
от Светозар Костадинов
20:45, 22.12.2021
Чете се за: 03:15 мин.
У нас
Снимка:
Слушай новината

Търсят се 200 000 работници. Това сочи проучване на Агенцията по заетостта, направено сред бизнеса у нас.

Кои са най-търсените специалисти и защо продължава да има разлика между кадрите, подготвяни от образователната система, и нуждите на реалната икономика?

Виргиния е културолог, но вече осма година работи на струг с фрезови операции. Причината:

"Имах нужда от работа, бях в Бюрото по труда. Не си намирах работа цяла година. Кандидатствах за позиция тук и така вече 8-ма година", разказва Виргиния Чучукова, служител.

Димитър е музикант - пандемията го принуждава да превърне професията си в хоби и да стане оператор на металорежеща машина. И намира сходство.

"Музиката също е математика и тук има много да се смята", казва Димитър, служител.

В благоевградската фирма, в която двамата работят, много техни колеги също имат различно образование. Причината е, че пазарът има нужда от кадри, които никой не подготвя.

"Последните години пазарът изпитва нужда от специалисти със средно образование и това са професионални квалификации в индустрията", посочва Иво Иванов, началник отдел "Анализи и прогнози" в Агенцията по заетостта.

Според Агенцията по заетостта от близо 200 000 работници ще се нуждае българската икономика през следващата година. Повече от 100 000 са търсените квалифицирани специалисти.

Най-желани са: шивачите, машинните оператори, строителите и работниците в хранително-вкусовата промишленост. Други над 40 000 вакантни места има за висшисти или хора с правоспособност. Сред тях: медицински сестри, шофьори, учители, лекари и строителни инженери. Към тях се добавят и още 40 000 работници без специалност. Как ще бъдат осигурени те в производството?

"Подготовката в рамките на индустрията работи по-добре. Дуалното образование, тоест подготовка на ученици, които все още са в професионалното училище, въвеждането им в работна среда и след това направо наемането им след успешно завършване", обясни Адриан Николов, икономист.

Във фирмата, в която работят Виргиния и Димитър в следващите дванадесет месеца решението с липсата на кадри ще бъде друго:

"По-голяма автоматизация на процесите и евентуално да не увеличаваме хората, а само да увеличаваме производителността на труда", посочи Сашо Въжаров, собственик.

Експертите са единодушни, че придобиването на знания и умения през целия живот е от съществено значение, за да бъдем търсени на пазара на труда.

По темата работиха Светозар Костадинов и Станислава Христова

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
БНТ Пловдив получи Почетния знак на града по случай 50-годишния си юбилей
БНТ Пловдив получи Почетния знак на града по случай 50-годишния си юбилей
Рилски спортист продължи победната серия и надви Черноморец в Самоков
Рилски спортист продължи победната серия и надви Черноморец в Самоков