ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

"Вълшебната флейта" се завръща с нов прочит в Софийската опера

Чете се за: 03:00 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Операта "Вълшебната флейта" се завръща в афиша на Софийската опера с една нестандартна постановка, далеч от приказно клише, до което обичайно прибягват режисьорите.

      Разказът е пренесен в началото на 20 век и поставя акцент върху екзистенциалните стойности и вътрешния компас, който всеки човек носи в себе си. Режисьорката Вера Петрова държи до публиката да достигне посланието на Моцарт за мъдростта и хармонията, чийто символ е звукът на вълшебната флейтата.

      В съзнанието на масовия зрител "Вълшебната флейта" се свързва точно с тази ария. Но операта на Моцарт е много повече от това. Дълбоките послания, които композиторът е закодирал в нея, завинаги поставят на тази творба етикета "Масонската опера на Амадеус". Вера Петрова не бяга, а напротив, ориентира творческата си работа точно в тази посока.

      "Знаете, че масоните са тайни общества, но това, което сме проучили като екип е, че всъщност най-интересният ритуал при тях е рисуването на черната дъска на всичките символи и оставянето на ученика или бъдещия чирак да разпознае символите. Да ги свърже, да ги разбере какво означават и след това тази дъска се изтрива. Само че при нас функцията е поставена по друг начин, защото всъщност не символите са важни, а звукът на флейтата в самите нас", казва Вера Петрова - режисьор.

      Всъщност в операта има не една, а две флейти. Първата е тази, с която Памина и Тамино минават през огън и вода, за да заслужат любовта си. А втората виси на врата на Папагено и в тази постановка е много, ама много специална.

      "Специфично направена само за "Вълшебната флейта" папагенова флейта, която е от тоновете от сол до ре. Много скъп инструмент за това, което представлява - просто едно малко парченце дърво, което струва около 1000 лева и е много интересно произведение. Изключително точен е инструментът, не е много простичко да свириш на духов инструмент, въпреки че аз съм певец, но се оказа доста сложно нещо", разказа Атанас Младенов.

      Артисти и постановъчен екип са обединени от едно желание - поне малко да запълнят дефицита от моцартови заглавия в афишите на българските оперни театри. Защото музиката на Моцарт омагьосва.

      Вижте още във видеото

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?