21:42, 18.11.2023
Чете се за: 01:07 мин.
По света

Втори неуспешен опит да бъде изстреляна мегаракетата Starship на американската компания SpaceX.

120-метровата ракетна система се взриви минути след изстрелването от стартовата площадка в Тексас. 8 минути след старта първо избухна бустерът, а след това и капсулата. И все пак е постигнат прогрес, първият път комуникацията беше прекъсната на 4-тата минута.

Целта на мисията ѝ е да достигне Космоса, да направи почти пълна обиколка около Земята и да влезе отново в атмосферата, и да се спусне край бреговете на Хаваите.

Starship е най-голямата ракета, строена някога - има 33 двигателя, които произвеждат 74 меганютона тяга - това е повече от всички други космически апарати, включително тези, които изпратиха човек на Луната през 60-те години.

Никола Господинов остана на 14-то място в международния турнир "Сабята на Етрополски"
България надви Франция и оглави класирането на европейското отборно първенство по шахмат