Петро Хурин е на 76 години, един от петима оцелели от изпратени 40 души от неговото предприятие
В навечерието на 40-ата годишнина от трагедията в Чернобил - разказва един от оцелелите "ликвидатори".
Петро Хурин е на 76 години. Живее със съпругата си Олха в село в Черкаска област в Украйна. Той е един от стотиците хиляди "ликвидатори", изпратени да почистят след експлозията в реактор № 4 на атомната електроцентрала в Чернобил, на 26 април 1986 г.
Петро Хурин, оцелял "ликвидатор" от аварията в Чернобил: "Имаше огромни купчини бетон. Стояхме и товарехме близо до тях. Работех с двукубиков багер. Превозните средства светеха. Багерът също, защото беше натрупал толкова много радиация."
Радиоактивният облак силно замърсява Украйна, Беларус и Русия, преди да се разпространи из Европа. Първото предупреждение идва от Швеция. Държавната информационна агенция на Съветския съюз - ТАСС, съобщава за инцидента цели два дни по-късно - на 28 април. Лидерът Михаил Горбачов се обръща по телевизията към нацията едва на 14 май.
31 работници и пожарникари са починали непосредствено след взрива, предимно от остра лъчева болест. Хиляди други умират от заболявания, свързани с радиацията, като рак. Общият брой на смъртните случаи и дългосрочните последици за здравето остават предмет на оживен дебат.
Петро Хурин, оцелял "ликвидатор" от аварията в Чернобил: "Прахът беше ужасен. Работеше се половин час с респиратор и накрая изглеждаше кафяв като лук, защото се отделя йод."
След четири дни работа по 12 часа Хурин започнал да изпитва главоболие, болка в гърдите, кървене и метален вкус в гърлото. Спасява се благодарение на лекарите.
Петро Хурин, оцелял "ликвидатор" от аварията в Чернобил: "Заведоха ме в поликлиниката и ми направиха кръвен тест. Убодоха всичките ми пръсти и излезе бледа течност, но нямаше кръв. И тогава лекарите произнесоха присъдата си - трябваше незабавно да бъда изведен от зоната на Чернобил."
Възрастният мъж се лекува седем месеца. От 40-те души, изпратени от предприятието му, днес са живи само петима.
Петро Хурин, оцелял "ликвидатор" от аварията в Чернобил: "Първите, които реагираха на бедствието в Чернобил,тихо умират. Малцина останаха."
Хурин остава със здравословни проблеми. Написва песен за 40-ата годишнина от аварията.
Още една трагедия белязва живота на възрастния украинец. Неговият внук е загинал във войната с Русия. Убит е преди три години, когато бил на 26 години.
Петро Хурин, оцелял "ликвидатор" от аварията в Чернобил: "Постоянно мислим за Андрий. Той имаше всичко в Гърция, но дойде да защитава Украйна."
По стандартите на своите сънародници Хурин е живял дълъг живот. Сега се бори за специална пенсия за инвалидност заради ядрената катастрофа. Според Световната здравна организация средната продължителност на живота на мъжете в Украйна е била 66 години през 2021 г. като е намаляла по време на ковид.
Анджелина Джоли превръща личната си болка в актьорско изпълнение във филма "Мода"
Ватиканът започва първата реставрация на Лоджията на Рафаело от 500 години насам
Вилата на Берлускони на остров Сардиния беше продадена на шейх от Катар
Австралийски учени определиха възрастта на най-стария астероиден кратер на Земята
Шофьорът от катастрофата на АМ "Тракия": Направих всичко възможно да удържа камиона
Гълъб Донев: Това е бюджетът, който довършва политики от предходните управления
Полиция и ГДБОП влязоха в район "Приморски" във Варна, седем души са задържани