НОВИНИ

Единен банков надзор - плюсове и минуси

Икономисти обясниха за "По света и у нас", че решението България да се присъедини към единния банков надзор е прибързано.

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
20:07, 15.07.2014
Чете се за: 01:00 мин.
Икономика
Икономисти обясниха за "По света и у нас", че решението България да се присъедини към единния банков надзор е прибързано. По думите им, банковата ни система е стабилна и няма нужда от допълнителен надзор от Европейската централна банка. Реално евронадзорът все още не работи. Той ще започне да функционира в края на годината и страните извън еврозоната, каквато е България, имат право на избор дали да се присъединят към него. България в единния банков надзор, ако това стане, означава: трите най-големи български банки и дъщерните дружества на големи европейски трезори да се наблюдават директно от Европейската централна банка, а за останалите ще продължи да отговаря БНБ. Но в тясно сътрудничество с евронадзора.
Десислава Николова, икономист: Което сътрудничество би могло да се изроди в прехвърляне на топката, да размие отговорността и всъщност да намали надзора и неговото качество върху поднадзорните банки.
Добрите страни на евронадзора: гаранция, че банките са наблюдавани по евопейски стандарти.
Иван Стойков, финансов анализатор: Много хора, които имат спестявания в момента и са подплашени от ставащото в банковата система, може да получат собственото си успокоение.
Уточнението на икономистите: дори да се присъединим към евронадзора, няма да разчитаме на пари и помощ за преструктуриране на проблемни банки. Банките в страната, която избере евронадзора обаче, ще плащат такси за издръжката на надзора. А те могат да се отразят на потребителите.
Десислава Николова, икономист: Ние няма да участваме към момента в Европейския механизъм за стабилност, т.е. фонда, с който бяха спасявани банки в последните няколко години и бяха подпомагани правителства.
Експертите определят решението от вчерашните консултации като по-скоро прибързано и го обясняват с напрегната ситуация около КТБ. Въпреки вече започналите разговори между БНБ и ЕЦБ, официално меморандум между надзорниците може да се подпише, когато Европейският банков надзор започне работа през ноември.
Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge

Още Икономика

Топ 24
Най-четени
Жан-Клод Юнкер е новият председател на ЕК
Жан-Клод Юнкер е новият председател на ЕК
55 на сто не са повярвали, че банковата криза е реална - сочи проучване
55 на сто не са повярвали, че банковата криза е реална - сочи проучване