НОВИНИ

Реакции за руското ембарго

На свой ред Евросъюзът обяви, че си запазва правото да вземе мерки в отговор на руското решение, което окачестви като "чисто политическо".

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
18:11, 07.08.2014
Чете се за: 01:29 мин.
Икономика
На свой ред Евросъюзът обяви, че си запазва правото да вземе мерки в отговор на руското решение, което окачестви като "чисто политическо". Както е известно, Европейският съюз е най-големият търговски партньор на Русия. От своя страна Москва търси възможност да замени европейските стоки с внос от Южна Америка и Нова Зеландия. Русия има 30-процентов дял в износа на Евросъюза на плодове и над 20 процента - при зеленчуците, съобщи Еврокомисията. Според Брюксел руското ембарго за хранителни продукти от общността може да доведе до загуби, измервани в милиарди евро и за европейските и за руските потребители.
Фредерик Венсан - говорител на ЕК: "Подчертаваме, че рестрикциите на Съюза са пряко свързани с незаконното анексиране на Крим и дестабилизацията на Украйна. Евросъюзът продължава да настоява за деескалация в Украйна и всички трябва да се присъединят към тези усилия. След цялостна оценка на мерките на Руската федерация Комисията си запазва правото да предприеме съответни действия."
Евросъюзът е най-големият търговски партньор на Русия, през 2013-та е изнесъл храни за тази страна за 7,4 милиарда долара.
Щефан Билмайер - икономист в Германска централна кооперативна банка: "Южна Европа ще пострада най-силно, особено Испания и Гърция. също така Полша и някои по-малки източно-европейски страни. Възможно е да бъдат засегнати и Съединените щати и техният износ на месо. Като цяло не очаквам голям ефект."
Според наблюдатели най-тежки последици ще има за руските потребители - по-високи цени, недостиг на някои стоти на фона на растяща инфлация и спадане курса на рублата. Последните камиони с европейски храни днес пресякоха финландско-руската граница през пункт в Ленинградска област.
шофьор: "Бих искал всичко да се върне към нормалната практика."
Има рискове от краткосрочен скок на инфлацията в Русия, но не и опасност в средносрочен и дългосрочен план, изтъкна руският министър на селското стопанство Николай Фьодоров. Според него Москва ще намери начин да спре реекспорта към Русия на забранените стоки от Бералус и Казахстан и ще компенсира с по-големи доставки на месо от Бразилия и на сирене от Нова Зеландия.
Владимир Муравиев: "Разбира се трябва да развиваме вътрешното производство. не трябва да разчитаме на никого, сами трябва да отглеждаме плодове и зеленчуци. Трябва да развиваме нашата индустрия, вместо да внасяме всичко отвън."
Някои руски граждани критикуват досегашната импортна практика.
Владимир Зернов: "Ще се храним с нормални, качествени продукти. Това е най-важното. Не ни трябват тези боклуци дето могат да стоят с години без да се развалят.Така че мога само да привествам забраната."
Мерките на Москва изолират руските потребители от световната търговия в степен, невиждана от съветската епоха, отбелязва Ройтерс.
Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge

Още Икономика

Топ 24
Най-четени
Директорът на Пирогов е върнат на поста си (ОБЗОР)
Директорът на "Пирогов" е върнат на поста си (ОБЗОР)
Първи болен от Ебола в Европа
Първи болен от Ебола в Европа